Русия: Ако Асад напусне, това ще доведе до разпад на Сирия

Ако Башар Асад напусне поста президент на Сирия сега, това ще доведе до разпад на страната и това признават дори САЩ, заяви руският заместник-външен министър Генадий Гатилов в интервю за сп. „Шпигел“, цитирано от ТАСС.

„Башар Асад е законен президент. Американците неведнъж са ни питали „Дайте да решим кой да управлява Сирия“. С такива неща никога не сме се занимавали. Това трябва да решат самите сирийци“, заяви Гатилов, според когото изборите от 2014 г. не са спрели конфликта в Сирия, защото е нараснала терористичната заплаха.

„Колкото и омразен лидер да е Башар Асад, около него все пак се сплотява значителна част от сирийското общество. Мнозина го подкрепят. Разбира се, той също така се бои за своята съдба и тази на обкръжението си. Ако напусне властта сега, Сирия като държава окончателно ще се разпадне. Днес дори американците приемат това“, каза дипломатът.

„Те (САЩ) смятат, че сега не му е времето да се решава съдбата на Башар Асад. Сега трябва да се води борба с тероризма. Военната ситуация в някои места се е променила. С подкрепата на Русия сирийската армия значително е напреднала. Тя е освободила десетки населени места“, заяви руският заместник-външен министър.

Гатилов окачестви като недалновидна политиката на Саудитска Арабия, Катар и други подкрепящи противниците на Асад страни. „Нужно е политическо договаряне“, подчерта той.
„Трябва да запазим Сирия като суверенна държава. Не бива тя да се окаже раздробена. Преди в Сирия всички групи от населението съжителстваха прекрасно. Ако страната се разпадне, ще видим нещо подобно на ситуацията в Либия, където всички опити за помирение остават безплодни“, каза Гатилов.

Той същевременно отбеляза, че правителството на Сирия е допуснало много грешки, след като са му се намесили външни сили. „Башар Асад можеше да предотврати ескалацията, ако беше извършил демократични реформи навреме. При отсъствието им обаче този конфликт продължи да се разраства. Това привлече вниманието на терористичните групировки и създаде за тях хранителна среда“, каза руският заместник-външен министър.

Русия ще продължи да нанася удари по терористичните групировки „Ислямска държава“ и „Джебхат ат Нусра“ при всяко положение, дори и да се договори прекратяване на огъня в Сирия, заяви Гатилов.

„Смисълът на такова прекратяване на огъня е то да важи за тези, които реално са заинтересовани от започване на преговорния процес, а не за терористите“, изтъкна той.

Западът не разполага с доказателства, че руските ВВС нанасят удари не само по позиции на ИД, а и по цивилни обекти, в частност по болници, заяви руският заместник-външен министър.

Той отбеляза, че редица неправителствени организации предоставят сведения за руски въздушни удари по граждански обекти, които не отговарят на действителността. „Вземете тъй наречения „Сирийски център за наблюдение на правата на човека“ – това са хора, които си седят в Лондон и събират непотвърдени съобщения“, посочи Гатилов.

Сподели в социалните мрежи:

Градът

14 социални услуги в Община Видин вече разполагат с фотоволтаични системи

Четиринадесет социални услуги на територията на Община Видин вече са оборудвани с фотоволтаични системи, които ще допринесат за намаляване на разходите за електроенергия и за по-устойчиво управление на социалната инфраструктура. Това съобщи заместник-кметът по хуманитарни дейности и социална политика Борислава Борисова по време на пресконференция. В събитието участваха директорът на Общинско предприятие „Социални дейности“ Лиляна

Прочети повече...

Нов директор на ОДМВР – Видин

Старши комисар  Светослав Григоров  е новият директор на ОДМВР – Видин Със заповед на министъра на вътрешните работи от 3 август 2026 г. старшикомисар Светослав Григоров е временно преназначен на длъжносттадиректор на ОДМВР-Видин.Изпълняващият длъжността главен секретар на МВР главен комисарЛюбомир Николов, в присъствието на областният управител, представи предсъстава старши комисар Григоров.Никой не е над държавата и

Прочети повече...

Нов триумф за Кристен Радуканова!

Лекоатлетката на видинския клуб „Радуканови“ за пореден път доказа класата си, спечелвайки златото на 200 метра по време на Националния шампионат за мъже и жени в София. С резултат от 24.21 секунди тя завоюва своята четвърта поредна титла в тази дисциплина на открито. Втора и трета се класираха съответно Кристина Петкова (25.47 сек.) и Ивана

Прочети повече...

Ритейл парк „Видин Плаза“ започва разширение: Търговският комплекс отваря врати за нови брандове

Най-голямата търговска зона в Северозападна България — Ритейл парк „Видин Плаза“, навлиза в нов етап от своето развитие. Комплексът официално обяви разширяване на площта си и отваряне на ново търговско пространство, предназначено за отдаване под наем. Разширението предоставя стратегическа възможност за нови национални и международни марки да стъпят на един от най-динамично развиващите се търговски

Прочети повече...

Незаконни цигари и тютюн откриха при проверка край общинския пазар във Видин

В района на общинския пазар в гр. Видин на 24 юли бе съставена проверка на две местни жителки. В тях открили 2000 къса цигари без бандерол и близо 3 килограма нарязан тютюн, пакетиран в 19 плика. Нередовната акцизна стока е иззета с протокол от митнически инспектори. Образувани са две преписки по чл.234 от Наказателния кодекс.

Прочети повече...

Кафе капсули: удобство, което пресъздава вкуса на кафенето вкъщи Все повече хора избират кафе капсули не защото не оценяват традиционните методи на приготвяне, а защото животът им не винаги оставя време за тях. Капсулната система предлага нещо специфично — усещането за качествено кафе, приготвено бързо, без компромис с постоянството на резултата. Тази статия разглежда защо

Прочети повече...

Над 100 нови работни места могат да бъдат разкрити във Видинска област по проект „Заетост без бариери“

Минимум 105 нови работни места могат да бъдат разкрити в област Видин по процедурата „Заетост без бариери“, по която от 22 юли общини, общински предприятия, държавни институции и работодатели от реалния сектор могат да кандидатстват пред бюрата по труда. Това съобщиха от Областния информационен център – Видин. По проекта ще се осигурява субсидирана заетост за

Прочети повече...

От „град на трите“ до „град на четирите крепости“: Археолози проучват ранновизантийски градеж край „Баба Вида“

Приключи вторият сезон от археологическите разкопки в югоизточната част на крепостния ров на „Баба Вида“, където археолози от Регионален исторически музей – Видин продължават проучването на структура, за която се предполага, че е фортификационно съоръжение. Разкопките, които отново се извършват с финансовата подкрепа на Община Видин, потвърждават наблюденията от миналата година и обогатяват познанията за

Прочети повече...

Пожар изпепели съблекалнята на залата по борба в Монтана

Пожар унищожи съблекалнята към залата по борба в жилищен комплекс „Парта 1“ в Монтана. Инцидентът е станал на 22 юли около 18:39 часа, като на място незабавно са били изпратени два екипа на Районната служба „Пожарна безопасност и защита на населението“. По първоначални данни огънят е възникнал по непредпазливост след извършвани ремонтни дейности. Благодарение на

Прочети повече...

Заместник-кметът Мартин Дончев: Община Видин започва поетапно обновяване на детските площадки

Община Видин започва поетапно обновяване на детските площадки в града, като на първия етап ще бъдат ремонтирани 11 съоръжения, съобщи заместник-кметът по финансите Мартин Дончев. След извършен оглед на всички площадки и оценка на техническото им състояние е взето решение те да бъдат възстановени поетапно, като приоритет ще имат площадките за най-малките деца. „Приемаме критиките

Прочети повече...