Топ вести
13.06.2025 - Специална оферта през юни: Yettel предлага цялата серия iPhone 16 в пакет с премиум плана Total Unlimited MAX
13.06.2025 - ДГ „Русалка“ с престижна световна награда „Зелен флаг“ – символ на екологична ангажираност и устойчиво образование
13.06.2025 - Концерт с мисия: Танцова школа „Суинг“ и приятели „Заедно“ за видинската болница
13.06.2025 - Димитър Илиев проведе лекция и демонстрация по безопасно шофиране в Белоградчик
13.06.2025 - Инспекторите от детска педагогическа стая в РУ-Видин и МКБППМН-Брегово със съвместна кампания за превенция на употребата на вейп устройства
11.06.2025 - Областна администрация Видин организира Регионалния етап на XIII Националeн събор на народното творчество в гр. Копривщица – 2025
11.06.2025 - Недекларирана валута за над 201 000 британски лири задържаха митническите служители от ТД Митница Русе- при Дунав мост 2
11.06.2025 - Shelly Group с три отличия от SAP Innoweeks 2025
11.06.2025 - Мъж е със счупен крак след побой в Лом
11.06.2025 - Пешеходци са пострадали леко при ПТП в Монтана
Озоновата дупка над Антарктика се свива

Озоновата дупка над Антарктика се свива

Учени са открили първите ясни доказателства, че засегнатият от изтъняване озонов слой над Антарктика започва да оздравява.
През септември 2015 г. дупката е била с около 4 милиона квадратни километра по-малка, отколкото през 2000-ата. Тази разлика е сходна с територията на Индия.

Смята се, че положителните промени се дължат на продължителната неупотреба на химикали, които рушат озоновия слой.

Изследването хвърля нова светлина и върху ролята на вулканите за влошаването на проблема.

Заключенията на експертите са публикувани в авторитетното списание „Сайънс“.

В средата на 80-те години на XX век британски учени за първи път забелязаха изтъняване на озона в стратосферата на десетина километра над Антарктика.

Озонът е важен, защото задържа вредното ултравиолетово излъчване от слънцето. Отслабването на тази защита увеличава рисковете от рак на кожата и очни заболявания, от вреди за животните и растенията.

През 1986 г. американската изследователка Сюзън Соломон доказа, че озонът се руши от присъствието на „хлорини“ и „бромини“ – молекули, произлизащи от хлорфлуорокарбоните . Тези вещества бяха широко използвани – от козметичните спрейове до течностите в хладилници и климатици.

А причина озоновият слой да изтънява предимно над Антарктика е в крайния студ и много силната светлина, в т.нар полярни стратосферни облаци. В тези условия протичат реакции, които разрушават озона.

Благодарение на световната забрана за употреба на хлорфлуорокарбоните с Монреалския протокол от 1987 г. положението над Антарктика започна бавно да се подобрява.

Няколко изследвания досега сочат, че влиянието на химикалите отслабва, но сегашното – според неговите автори – показва първите белези на оздравяване: озоновият слой активно расте отново.

Проф. Соломон и колегите й са извършвали подробни измервания на озона в стратосферата между 2000 и 2015 г.

По данни от метеорологични балони, спътници и симулационни модели те са установили, че областта на изтънял озон е намаляла с 4 милиона кв. км за 15-те години. Според тях над половината от това свиване се дължи единствено на по-малкото хлорини в атсомферата.

Експертите не очакват пълно възстановяване на озоновия слой да настъпи по-рано от 2050 или 2060 г. но смятат откритието си за обнадеждаващо.

Други учени, които работят в областта, оценяват изследването като „исторически значимо”.

„Това са първите убедителни доказателства, че възстановяването на антарктическия озонов слой е в ход” – казва германският учен д-р Маркус Рекс.

„Точно в момента състоянието на озоновия слой все още е наистина лошо – добавя той. – Но е важно, че ние знаем, че Монреалският протокол работи и въздейства върху размера на дупката. Това е една голяма стъпка напред.”

Други специалисти не са убедени в изводите от изследването.

Но екипът на проф. Соломон смята че „озоновата история” е добър пример как трябва да се подхожда към глобалните екологични проблеми.

„Беше забележително – казва тя. – Беше време, в което международното сътрудничество по някои проблеми вървеше добре. Бях вдъхновена от начина, по който развити и развиващи се страни работят заедно.“

Сподели в социалните мрежи:
Jooble : Работа в град Видин

Обяви от Видин, региона и света

Close
placeholder