109 години от обявяването на независимостта на България
- 22.09.2017
На 22 септември се навършват 109 години от обявяването на независимостта на България.
Независимостта на България е провъзгласена с манифест на 22 септември 1908 година в църквата „Свети Четиридесет мъченици“ в Търново. Независимото Българско царство е признато от Великите сили през пролетта на 1909 година. От Освобождението на България до обявяването на нейната независимост, тя е трибутарно княжество спрямо Османската империя.
В нощта срещу 22 септември министър-председателят посреща княз Фердинанд I на яхтата „Хан Крум“ край Русе. От там цялото българско правителство и князът поемат към Търново. Царският влак, в който пътуват държавниците, прави почивка по маршрута си на гара Две могили. Там Малинов написва манифеста за независимостта, под който се подписват Фердинанд и министрите. Цар Фердинанд I, премиерът Александър Малинов и други официални лица при обявяването на независимостта на България. Тържественото обявяване се е състояло на 22 септември 1908 г. в църквата „Св. 40 мъченици“. Княз Фердинанд I приема титлата цар на българите.
Събитието ще бъде отбелязано във Видин с тържествена церемония от 11.00 ч. на пл. „Бдинци“. Слово по повод празника ще произнесе кметът на общината Огнян Ценков, след което ще бъдат положени венци и цветя пред паметника на площада, а ансамбъл „Дунав“ ще изнесе празничен концерт.
Екип ВидинВест




















