Албена Георгиева, областен управител на област Видин: Започна почистването на крепостните стени, част от отбранителната система „Калето”
- 13.11.2017
Започна цялостно почистване на крепостните стени, част от отбранителната система „Калето” във Видин. Специализирана фирма извършва почистването на крепостните стени от храсти и растителност в района от Телеграф капия до Топ капия, при централния плаж. Повече от 15 години не е правено подобно почистване на стените и пространството между двойната крепостна стена откъм река Дунав.
Почистването стана възможно благодарение на добрия диалог между областния управител на Видин Албена Георгиева и Министерството на културата, чиято публична държавна собственост е крепостната система. „Нашата цел е пространството между двете крепостни стени да се превърне в привлекателно място за видинчани и гостите на града ни. „Алеята на влюбените” всъщност е едно от емблематичните за града ни места и наша обща грижа е да го поддържаме. До края на месеца ще бъдат почистени близо 1 км крепостни стени с обща площ от над 8000 квадратни метра”, каза Албена Георгиева.
Последното частично почистване на части от крепостната стена, в участъка от Паметника на свободата до Топ капия, е извършено през 2004г. Отбранителната система „Калето” представлява укрепително съоръжение с двойни крепостни стени откъм река Дунав и е изградена между 1690 и 1918 г. На практика крепостните стени, които са част от цялостната отбранителна система „Калето” превръщат в миналото Видин и замъка „Баба Вида” в непревземаема крепост. След построяването й, Видин не е бил превземан с битка.























