Нова жертва на Covid-19 и още 30 заразени
- 09.04.2020
30 са новите случаи за последното денонощие, от тях в болница са 13 души. Общия брой на заразените у нас стана 611. Увеличението спрямо вчера е с 5,2%. Общо са направени 498 теста. Интубирани са 27 човека. 48 са излекувани, 31 мъже и 17 жени.
https://www.facebook.com/vidinvest/videos/2740766282717673/
Това обобщи на редовния брифинг шефът на Националния оперативен щаб за борба с коронавирус ген.-майор проф. Венцислав Мутавчийски.
Той съобщи, че един мъж е починал на 72г. от Шумен. Мъжът е имал придружаващи болести. Постъпил е с пневмония, при изследване е имало карцином на белия дроб. Установен е с коронавирус, излекуван е, не е изписан, но през това време е починал. „Не можем да не го добавим към починалите от COVID-19, тъй като с карцинома може и да живее“, разкри ген. Мутафчийски. Общия брой на починалите до момента е 24. Средна възраст е 65,2г.
Нови излекувани са 6, от които жена на 70 г. От общия брой заразени 270 са жени и 341 мъже. Общо са постъпили в болница 233 души. 146 са в София. Най-младият заразен е на 1 година, най-възрастния – 90-годишен. 33 стана заразен медицински персонал. Новият случай е на лекар 62-годишна жена, най-вероятно е външно заразяване според проф. Мутавчийски.
Завърши проучването на полицейските случаи – 1016 проби са направени. Средната им възраст е 37 години. 1007 са с отрицателен резултат, 2 души са с пресни антитела от инфекцията и 7 са положителни – те са имали среща с вируса, без симптоми и вече имат антитела. Един човек се оказва, че има симптоми, но е с отрицателен тест. Щабът отчете, че поне в София няма силна циркулация на вируса. Но не може да разчитаме на масов имунитет. Ако се запазят мерките, ще овладеем епидемията, според националният здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев.
1100 военни също са изследвани, следват тестове на моряци от кораб, които се прибират от обучение в Румъния, разкри ген. Мутафчийски.
Около 1000 души ще бъдат изследвани в Банско. Това са полицаи, медицински персонал, общинско ръководство и част от населението.
Засега се оказва, че решението на властите е правилно – бързите тестове са скъпи и безсмислени, заяви проф. Мутавчийски.
ЕКИП:ВИДИН ВЕСТ






















