НЧ “ЦВЯТ 1870” представя поетесата Бойка Серафимова
— 10.05.2023На 11 май 2023г. (четвъртък) от Прочети повече ...
Държавно субсидирана психологическа подкрепа, по-строг контрол върху продажбата на алкохол и цигари и още десетки мерки за подобряване на живота на младите хора в България предлагат младежите. Това са част от препоръките на над 100 млади хора от цялата страна, които взеха участие в Националната младежка конференция „Проект за бъдеще“, организирана от Министерството на младежта и спорта.
Конференцията беше открита от министър Весела Лечева. Тя постави акцент върху позитивната промяна, която младите хора могат да донесат като бъдат активни граждани.
Форумът предостави на участниците възможност да работят в групи по пет тематични области: превенция на агресията, психичното здраве, овластяването на младежите и включването им в процесите на вземане на решения, зелени политики, образование и младежката работа. След съвместна работа участниците представиха идеите си пред заместник-министъра на младежта и спорта Петър Бучков, директора на дирекция „Младежки политики“ Силвия Петрова и съветника на министъра на младежта и спорта д-р Лилия Еленкова. Младежите засегнаха теми като причини за агресията и зависимости при подрастващите, ограничаване на хазарта, устойчивото развитие, подобрения в сектора на младежката работа, ангажираното гражданство и активното включване на младите хора на различни нива във вземането на решения – ученически и студентски съвети, местно самоуправление и други. Като конкретен проблем беше посочен дефицитът на образование за екологията в училищната система. Според младежите засягането на този проблем в рамките на съществуващите учебни планове не е достатъчно и би следвало да има отделен предмет.
Държавно субсидираната психологическа подкрепа беше предложена като инструмент за подобряване на психичното здраве на младите хора. Освен това те настояха и за периодична психологическа подкрепа за всички ученици. Подготовката за родителството припознаха чрез създаване на безплатни академии за родители. Като начин за преодоляване на агресията посочиха работа не само с жертвата, но и с насилника. Младежите подкрепиха мерки за по-строг контрол при продажбата на алкохол и цигари на непълнолетни.
Програми за безплатни жилища и начални стипендии са само част от предложенията за подкрепа при навлизане на пазара на труда. Заедно с представители от Министерството на младежта и спорта, Министерството на труда и социалната политика и Министерството на културата, младите хора обсъдиха предизвикателствата в различни области. Във фокуса на вниманието с представителите на институциите бяха теми като подпомагането при намиране на първа работа, обхващането на младежите без трудова или учебна заетост, връзката между образование и култура, спорта като средство за устойчиво психическо развитие и други.
Събитието имаше за цел да предостави форум за развитие и представяне на идеите на младите хора в ключови аспекти, но и да затвърди диалога им с институциите. Конференцията беше заключителното събитие в България по повод Европейската година на младежта – 2022 г.
На 11 май 2023г. (четвъртък) от Прочети повече ...
Изложбата "Големите епидемии в историята" ще бъде открита на 11 май 2023 г., от 14.00 ч. в музей ...
Прочети повече ...НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ "ЦВЯТ 1870 Прочети повече ...
153 години от основаването
Народно читалище “Цвят 1870” гр. Видин организира ЮБИЛЕЙНА ВЕЧЕР Прочети повече ...
На 23.02 (четвъртък) от 15:00 ч. в залата на Общинския съвет ще се проведе среща с представители ...
Прочети повече ...На 23.02.2023 г. /четвъртък/, от 16:30 ч., в „Зала за изяви“ къ...
Прочети повече ...