България с ресор „Стартъп, иновации и изследвания“ в новата Европейска комисия

България с ресор „Стартъп, иновации и изследвания“ в новата Европейска комисия

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен представи структурата и състава на новата Комисия в Европейския парламент в Страсбург.

Кандидатът за комисар от България Екатерина Захариева получава ресор „Стартиращи предприятия, изследвания и иновации“.

В изявлението си за медиите председателят Фон дер Лайен каза: „Трябва да поставим научните изследвания и иновациите, науката и технологиите в центъра на нашата икономика. Тя ще помогне да гарантираме, че инвестираме повече и насочваме разходите си към стратегически приоритети и към революционни иновации.“

Ето още акценти от изявлението на Урсула фон дер Лайен пред медиите:

Ursula von der Leyen, president of the European Commission

Днес се срещнах с Председателския съвет на политическите групи в Европейския парламент. На заседанието представих на Парламента планираната структура на новия колегиум на членовете на Комисията въз основа на политическите насоки, по които работихме заедно по време на интензивни седмици на преговори с държавите членки.

Знам, че проявявате голям интерес към структурата, но ми позволете да говоря първо за съдържанието, което е в основата тази структура. Заедно определихме основните приоритети. Те са изградени около благоденствието, сигурността, демокрацията. Контекстът е следният: постигане на конкурентоспособност при двата прехода — екологичен и цифров, които са силно взаимосвързани и обхващат множество сектори.

Целият колегиум е ангажиран с конкурентоспособността! Разбихме ограниченията на съществуващите изолирани информационни канали.

Това е една от основните препоръки в доклада на г-н Драги. Укрепване на нашия технологичен суверенитет, сигурност и демокрация. Изграждане на конкурентоспособна, декарбонизирана и кръгова икономика със справедлив преход за всички. Разработване на смела промишлена стратегия, в основата на която са иновациите и инвестициите. Насърчаване на европейското сближаване и регионите. Подкрепа за хората, уменията и нашия социален модел. Гарантиране, че Европа може да отстоява интересите си и да играе водеща роля в света. Това е отразено в ресорите на шестимата изпълнителни заместник-председатели.

Друг принцип: както се посочва в Договора, всеки член на колегиума е равен и всеки член на Комисията носи еднаква отговорност за изпълнението на нашите приоритети. Това означава, че всички комисари трябва да работят заедно. В този дух всеки изпълнителен заместник-председател ще има и портфейл, върху който да се съсредоточи — за което ще трябва да работи с други комисари. Тъй като това, което засяга сигурността, засяга и демокрацията, а това, което засяга обществото, и това, което засяга климата и околната среда, засяга също хората и предприятията.

Ето защо не разполагаме с допълнителното ниво на заместник-председатели. Така структурата е по-стегната, по-интерактивна и по-взаимосвързана.

Друга тема е балансът като цяло. Независимо дали става въпрос за пол, тема или география.

Както ще видите, в колегиума, който предлагам днес, понастоящем има 11 жени. Това е 40%. Когато получих първия набор от номинации и кандидати, бяхме на път за около 22% жени и 78% мъже. Това е неприемливо. Затова работих с държавите членки и успяхме да подобрим баланса до 40% жени и 60% мъже. Това показва, че — макар че постигнахме доста — все още предстои още много работа. С оглед на това назначих шестима изпълнителни заместник-председатели.

Сподели в социалните мрежи:
Jooble : Работа в град Видин

Обяви от Видин, региона и света

Close
error: Прочети повече на www.vidinvest.com
placeholder