Топ вести
02.12.2024 - Кметът на община Видин се срещна с участниците в Ученическото състезание „Зелената политика на УТРЕ и как се разбира ДНЕС“ 
02.12.2024 - Опасни коледни лампички на пазара
02.12.2024 - Пенсиите ще се изплащат между 9 и 20 декември, утре ще бъдат преведени обезщетенията за бременност и раждане
02.12.2024 - Задържаха водач на лек автомобил под влияние на амфетамини
02.12.2024 - Ледената пързалка на Враца отвари врати!
02.12.2024 - Грейнаха светлините на коледната елха в Белоградчик и бе сложено началото на Коледния базар
29.11.2024 - Тази година Коледа продължава цял месец с празничния календар на Yettel
29.11.2024 - След осем поредни опита парламентът остава без избран председател
29.11.2024 - Областният управител на Видин ще назначи комисия за изясняване фактическото състояние на „Видболска капия с IX редут Таушан табия“
29.11.2024 - Син е привлечен като обвиняем за смърта на майка си
Какво слагаме на трапезата, за да почетем Свети Мина

Какво слагаме на трапезата, за да почетем Свети Мина

На 11 ноември почитаме считания за покровител на семейството Св. Мина. Известен като Чудотворец той е закрилник на слабите, сираците, бездомните и жените и покровител на всички народни лечители, знахари, пътешественици и воини.

Самият Св. Мина бил войник в Египет, но в последствие станал отшелник. Посечен е с меч по време на Диоклециановите гонения, след като сам се провъзгласява за християнин пред местния управител. За място на погребението му се счита град Абу Мена, който се намира близо до Александрия в Египет. Легендата обаче сочи друго местонахождение на неговите мощи – околностите на кладенец край бреговете на езерото Мерют, известни още като „Спирката на камилите“. Мястото получава това наименование, тъй като се твърди, че при опит да бъдат пренесени тленните останки на Св. Мина в Александрия от друго тяхно временно местонахождение, камилата, която носела ценните мощи, се запряла на това място и не поискала да тръгне пак. Освен нея, всяка друга също отказвала.

В народните представи Св. Мина бил господар на вълците, които трябвало да пуска и прибира. Денят на неговия празник бележи средата на така наречените Вълчи празници, започващи от Архангеловден и приключващи до Коледните заговезни. Това е и времето, когато вълците бесуват. От днес започват и най-дългите нощи, на които поставят началото „Вълчите празници“. В този период хората в миналото довършвали всички започнати ремонти, поправяли огради и запушвали процепите, през които можели да се промъкнат тенци, караконджули и други зли сили.

По повод трапезата не съществуват строго определени ястия за този ден. Обикновено семействата се събират на обща трапеза, на която могат да присъстват обредна питка, вино, както и други любими гозби, които не е задължително да бъдат без животински продукти, тъй като коледните пости започват на 15 ноември.

Сподели в социалните мрежи:
Jooble : Работа в град Видин

Обяви от Видин, региона и света

Close
placeholder