Топ вести
26.03.2025 - Финансовият ресурс на Програма „Храни и основно материално подпомагане“ ще бъде увеличен
26.03.2025 - Отличиха победителите в традиционния конкурс за ученическо есе и рисунка, организиран от Областна администрация Видин и АВиК Видин
26.03.2025 - От 1 април минималната здравна вноска за безработните става 43,08 лeва месечно
26.03.2025 - Близо 60% от българите подкрепят изучаването на предмет „Религия“ в училище
26.03.2025 - Митнически екип спря контрабанден превоз на 500 кг сексуален стимулант при Дунав мост 2
26.03.2025 - Видинчанин е в ареста за незаконно притежание на оръжие
26.03.2025 - Окръжен съд-Видин отчете висока ефективност и качество на правораздаването през 2024 г.
25.03.2025 - Обучение на Световната банка се провежда в Монтана
25.03.2025 - Видинския митрополит Пахомий служи на Благовещение в Монтана
25.03.2025 - Благовещение е!Добра вест за всеки днес!
Управляващите от ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС търсят оправдание да не увеличат възнагражденията на полицаите и военните

Управляващите от ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС търсят оправдание да не увеличат възнагражденията на полицаите и военните

Как оценявате сформирането на правителство с участието на ГЕРБ-СДС, БСП, Има такъв народ и с подкрепата на ДПС на Ахмед Доган? Каква ще бъде стратегията на Продължаваме промяната – Демократична България като „конструктивна опозиция“ в условията на такава коалиция?

Архитект на това правителство всъщност е Делян Пеевски, което се доказа още с първото по-сериозно назначение – Ивайло Иванов за шеф на кабинета на вътрешния министър. Само бурната реакция на нашата коалиция и на обществото като цяло принуди Борисов да оттегли тази кандидатура.

Тази четворна коалиция или петорна такава, тъй като ДПС – Ново начало е скрития партньор в нея, всъщност е плод на работата на задкулисието, на договорки в тъмни стаи и няма потенциал да реши кризите, пред които е изправена България и да гарантира решаване на натрупаните проблеми, защото тези политически сили са част от този проблем.

Действително страната ни се нуждаеше от редовно правителство, за да се успокои обществото и да се направят редица реформи, които да доведат до получаване на парите по плана за възстановяване и да гарантират влизането ни в Еврозоната. За да откликнем на тази необходимост Демократична България, въпреки скептицизма си и недоверието към Бърисов, започна преговори с ГЕРБ за уеднактяване на програмите си и създаване на общо управление. Бяха изчистени редица разминавания, подготви се споразумение, в което една от основните точки бе премахване на влиянието на Пеевски върху българските институции. Това вероятно бе и причината без никакво обяснение ГЕРБ едностранно да прекратят преговорите. За Борисов бе по-важно да запази влиянието на ДПС-НН, отколкото бъдещето на страната. Затова и не съм оптимист за работата на това правителство и за постигане на съществени резултати по пътя към увеличаване на благосъстоянието на българите.

В следващите месеци коалиция ПП-ДБ ще бъде коалиция, която ще отстоява своето виждане по процесите в държавата и ще бъдем коректив на управлението. Ще търсим решаването на проблемите на гражданите, влизането на страната ни в Еврозоната и постигането на по-справедливо общество.

Изборът на Борислав Сарафов за главен прокурор беше спрян. Необратимо ли е това и как ПП-ДБ ще гарантира, че няма да има отстъпление от вече постигнатото?

Първо трябва да обясним защо Борислав Сарафов трябваше да бъде спрян. Ако предходният главен прокурор Гешев бе проблем, то Борислав Сарафов е основата на проблема. Той е „деветото“ джуде, което не бе споменавано никъде в скандала „Осемте джуджета“, но цяла България видя срещите му във въпросния ресторант с Петьо Еврото, откъдето са се дирижирали всички назначения в съдебната система и изнудвания на нейните клиенти.

От друга страна проблем на цялата съдебна система е, че въпреки изтичането на мандата на една изборна длъжност, заемащият я може да продължи да я изпълнява неопределено дълго време. През това време както отговорността му, така и ангажираността му към решаването на проблемите са размити. А когато тази възможност и съпътстващата я власт попаднат в ръцете на неправилния човек, става страшно за цялата система, а оттам и за обществото.

Поради това се наложи да внесем промени в Закона за съдебната система, от една страна конкретно да се спре избирането на Сарафов за главен прокурор, от друга трайно да се реши проблема с безсрочното изпълняване на определена длъжност от т.нар. трима големи – главния прокурор, председателите на ВАС и ВКС.

С измененията на ЗСВ се прие, че ВСС с изтекъл мандат на по-голяма част от членовете му да не може да избира тримата големи. Това означава, че Борислав Сарафов няма да може да бъде избран за главен прокурор от настоящия ВСС, който няма да може да избере и наследника на Георги Чолаков, начело на ВАС. Това обаче не означава, че Сарафов няма да може да се кандидатира и да бъде избран за в бъдеще от друг ВСС. Тъкмо напротив, но да се надяваме, че следващите членове на ВСС ще проявят мъдрост, независимост и професионализъм и ще изберат достоен човек за главен прокурор.

Също така ограничихме „мандата“ на временно изпълняващите функции на тримата големи до 6 месеца, което гарантира, че няма да има възможност един от тях след края на мандата си да продължи неопределено време да остане на постта си.

За съжаление новото мнозинство с покрепата на ДПС – Пеевски отхвърли приемането на редица други разумни идеи, които да гарантират независимостта на съдебната система. За нас като народни представители сега стои отговорната задача в следващите 6 месеца да попълним състава на ВСС с професионалисти с високи профисионални и нравствени качества.

Каква е позицията на ПП-ДБ относно реформите в съдебната система и ще продължите ли да настоявате за истинска реформа на прокуратурата?

ПП-ДБ не са се отказали от мисията си да реформират съдебната система, като гарантират пълна независимост на Съда и да премахнат фигурата на всевластния Главен прокурор. Последното междудругото е проблем, който се обсъжда в България от най-малко 20 години и е обект не на едно юридическо изследване и на множество доклади на Венецианската комисия. За сравнение ще ви посоча, че преди 1944 год. дори не е имало главен прокурор.

За да се постигне истинска реформа следва да се промени Конституцията. Промените, които направихме в предходното Народно събрание за съжаление бяха отменени от Конституционния съд като доводите бяха изключително политически и резултат от влиянието на Пеевски и Борисов в него. По този начин българското общество бе лишено от основата, върху която да се изгради един наистина независим съд и да се гарантира по-голяма справедливост на съдебния процес за гражданите. Това не влизаше във вижданията на Пеевски и Борисов, за които зависимата съдебна система /Съд и прокуратура/ са от изключително значение и са основата на тяхната власт. Спомняме си саморазправата с политическите опоненти на Борисов през 2014 год., виждаме я и сега във взаимоотношенията Пеевски – Доган.

За съжаление не виждам в парламентарно представените сили, извън ПП-ДБ, желание за извършване на истинска съдебна реформа.

Новият Министър на финансите Теменужка Петкова заяви, че правителството няма да поиска конвергентен доклад за влизането на България в Еврозоната. Означава ли това край на възможностите за това и поредното отлагане на тази част от евроинтеграцията ни?

Първо трябва да посоча някои от ползите от влизането на България в еврозоната: намаляването на разходите за банкови преводи, намаляването на лихвените проценти по кредити, както ипотечни, така и потребителски, намаляването на риска при обмен на валута, облекчаване на бизнеса при износ на българска продукция, по-голяма устойчивост при финансови кризи. Последното мога образно да го опиша по-следния начин: вероятността аферата „КТБ“ да се случи и хиляди български граждани да загубат част от парите си, ако България бе в еврозоната, е почти равна на нула.

България е изпълнила всички условия за влизане в еврозоната към края на 2024 г. и е напълно реалистично от 1 януари 2026 г. да бъдем приети. Разбира се това ще стане ако преодолеем саботажите, които извършват управляващите в момента. Вместо вече да започнем и да проведем консултации с ЕК и да договорим влизането си, изведнъж се появиха излишни данни, доста скалъпени, за дефицит в началото на годината.

Проблеми с разходите в бюджета има, но ситуацията не е тежка, а е решима, ако има воля. Когато по средата на миналата година ГЕРБ, БСП и ДПС, с помощта на Възраждане и ИТН гласуваха огромни средства за сектор „Сигурност“, от коалиция ПП-ДБ ги предупредихме, че може да се стигне до дефицит, но никой не ни послуша. Сега обаче същите тези политически сили понастоящем управляващи казват, че може да има проблеми с дефицита и това ще ни попречи да бъдем приети в еврозоната.

Предпоставките за влизане в еврозоната ще бъдат преценявани към 31.12.2024 г., а не към по-късна дата. Такива са правилата. ЕК няма да се интересува от данните настъпили след този момент и няма да има как да обоснове свое отрицателно решение. Това го знае както министър Теменужка Петкова,така и всички ангажирани с финансите на държавата.

Саботажите са насочени към формиране на алиби на ГЕРБ, ИТН, БСП и ДПС, за да намалят предвидените и гласувани разходи за МВР и МО чрез съответните законодателни промени в Закона за държавния бюджет за 2025 г. Управляващите трябва да се оправдаят пред полицаите и военните защо няма да им бъде дадено обещаното увеличение на заплатите, което, отново повтарям, по принцип няма никакво отношение към преценката на предпоставките за еврозоната.

Надявам се, че тези колебания и действия на ГЕРБ и на цялата управляваща коалиция да не доведе до поредното отлагане на еврозоната, което да лиши българските граждани и българския безнес от множество ползи.

Каква е вашата позиция относно протестите в община Ружинци във връзка с изграждането на фотоволтаичен парк? Смятате ли, че е важно да се направи екологична и социална оценка, която да отчита притесненията на местните хора, и как бихте се ангажирали с тази тема?

Трябва да посоча, че принципно не съм срещу изграждането на фотоволтаични централи. На мнение съм, че ако изграждането на същите бъде съпътствано от поставяне на батерии за съхраняване на енергия, България ще може да повиши производителността и печалбата от продажба на електричество. Също така лично вярвам, че изграждането на енергийни общности, по подобие на някои общини в Германия, ще допринесе за намаляване на разходите за ел.енергия на общините и техните жители.

За съжаление в България и тази иначе положителна инициатива е изкривена и „омаскарена“ от ГЕРБ и ДПС-Ново начало, които са в основата на случая в Ружинци.

Предстоящата „инвестиция“ е върху общински пасища, които години наред вместо да се дават на животновъди са били оставяни от кмета на общината да пустеят. Целта е била именно да се обоснове промяната на предназначението им.Множество животновъди, настоящи и бивши, от община Ружинци се оплакват, че няма къде да пасат животните си, а кмета през това време е замислял поредната далавера. Казвам далавера, защото т.нар. „френски инвеститор“ е поставено лице, зад което стои човек роднина на настоящ депутат от ДПС – Ново начало, а кмета Александров просто изпълнява каквото му е поръчано, за да бъде кмет.

Вече съм поискал подробна информация от кмета за въпросните земи. Ако той не я предостави, ще предприема и други действия. Община Ружинци има достатъчно площи, за да може т.нар. инвеститор да извърши инвестицията си и не е нужно да бъдат лишени животновъдите от пасищата за животните им. Трябва да се прояви разум и да се вслушат местните управляващи в обществените желания. Трябват и законодателни промени, които да направят този вид инвестиции по разионални и обществено полезни.

 

 

Сподели в социалните мрежи:
Jooble : Работа в град Видин

Обяви от Видин, региона и света

Close
placeholder