Световната банка организира състезание за млади програмисти в България

Световната банка организира състезание за млади програмисти в България

Световната банка организира състезание за млади програмисти (т.нар. хакатон – hackathon) в България. Основната му цел е да се създадат приложения за мобилни устройства, чрез които гражданите да съобщават за нередности директно на държавните институции.Двудневният хакатон Code 4 Bulgaria ще се проведе на 6 и 7 юни в Софтуерния университет в София. На него ще могат да вземат участие ученици и студенти, които имат познания и интерес в програмирането и разработването на мобилни приложения. Събитието се финансира от Фонда за младежки иновации към Световната банка и се подкрепя от водещи IT компании в България, неправителствени организации и образователни институции в страната.

Българската връзка

Зад идеята стоят двама българи, експерти в Световната банка – Петър Стойков и Боян Станоев. Те разработват проекта и кандидатстват в специална вътрешна програма за финансиране на подобни проекти. Тяхната идея се харесва на Световната банка и двамата започват да я реализират. Избират България, защото, макар и да работят в САЩ, двамата все още държат на страната и следят какво се случва тук. Смятат, че ако се улесни начинът на подаване на сигнали до различните институции, ще могат да се решат както реални проблеми, така и да се насърчи активността на гражданското общество.
Петър и Боян започват да търсят партньори в България, които да им помогнат да реализират проекта си. Тъй като бюджетът по техни думи е „скромен“, на тях им е нужна подкрепа от местния бизнес и институции.
„В началото беше трудно, защото не познавахме хора в България, но тези компании, които откликнаха, бяха много ентусиазирани“, коментира Петър Стойков пред „Капитал Daily“. Проектът се подкрепя от „Булпрос“,Scale Focus, „Немечек“, „Сетелис“ и училището по роботика „Робопартанс“.
По време на хакатона ще бъдат формирани екипи от двама до четирима души. Участниците ще бъдат групирани така, че във всеки да има един по-опитен и един по-млад програмист. „Искаме да дадем равен старт на всички“, коментира Боян Станоев.

Партньорите

Победителите от хакатона ще бъдат взети от компаниите партньори на стаж, по време на който ще могат да развият идеята и проекта си за мобилното приложение. Според Боян и Петър чрез този модел на сътрудничество ще могат да постигнат максимална ефективност при минимален бюджет.
Но освен бизнеса друга съществена роля при осъществяването на идеята е работата със самите институции. За момента официален партньор се включва Изпълнителна агенция „Инспекция по труда“, но според ръководителите на проекта се водят преговори и с други. Целта е да се обхванат колкото се може повече държавни и обществени институции.

Друг важен мост е работата с неправителствени организации, като такива, които в момента подкрепят проекта, са фондация „Общество.бг“, Гражданска инициатива „България без дим“, „Програма достъп до информация“. Важен момент е, че след хакатона, проектът ще се доразвие като част от „Общество.бг“.

Боян и Петър подчертават, че работят безвъзмездно по проекта. „За нас това ни дава ценен опит в изпълнението на подобни задания, който след това ще ни бъде полезен“, коментира Петър Стойков.
До момента са се записали близо 50 участници за хакатона, групирани в 16 отбора. Те идват от седем гимназии и университети – Софийската математическа гимназия, Техническия университет в София, Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Технологичното училище по електронни системи, Софтуерния университет и Американския университет. Освен това има участници от Кралския колеж в Лондон.

Желаещите за участие могат да се запишат на www.code4bulgaria.bg.

 

 

http://www.capital.bg/

Сподели в социалните мрежи:
Jooble : Работа в град Видин

Обяви от Видин, региона и света

Close
placeholder