Yettel предлага коледна селекция от устройства с 0 лева лизинг за първите 3 или 6 месеца
— 03.12.2024Кампанията включва промоционални условия при покупка на определени модели смартфони и смарт часов...
Прочети повече ...Нереални, противоречащи на закона и дискриминационни. Така участниците в енергийната верига от производители до крайни доставчици определиха изчисленията на енергийния регулатор за цените на електроенергията, които трябва да влязат в сила от началото на юли. Предложението на регулатора е за 22% ръст на енергията за бизнес клиентите, които са на свободния пазар, и средно увеличение от 1.99% за бита. В четвъртък (4 юни) компаниите в сектора бяха поканени да участват на открито заседание, на което представиха своите възражения срещу предложения ценови доклад от регулатора.
Основните възражения
Част от основните възражения на Националната електрическа компания (НЕК) бяха насочени срещу новата ценова рамка, с която се определя какви количества да бъдат продадени от компанията не само на регулирания, но и на свободния пазар. „Как работната група си представя, че ще изкупуваме електроенергия от ВЕИ по 300-400 лв. и след това ще я продаваме на свободния пазар (бел. ред. – където цената е около 75 лв.)“, коментира изпълнителният директор на НЕК Петър Илиев. От КЕВР се аргументираха, че всъщност това е логиката на бъдещия пазар, на който няма да има регулирани цени и цялата електроенергия ще се продава на пазарен принцип, а разликата до преференциалните цени ще се компенсира със специалната цена „задължения на обществото“, която всички потребители ще плащат.
В допълнение Илиев се оплака, че предложената ценова рамка ще създаде в компанията финансов недостиг от 1.676 млрд. лв. От работната група обаче възразиха и на това твърдение, като заявиха, че това по-скоро са приходи, които НЕК няма да получи. Илиев възрази и срещу намаляването на цената на водноелектрическите централи на НЕК, която ще бъде намалена до 59.10 лв. за мегаватчас. Той дори предложи те да бъдат извадени от задължителната квота за регулирания пазар и да продават само по свободно договорени цени. Илиев аргументира искането си с това, че така ще може да се даде квота за продажба на електроенергия на ТЕЦ „Марица-изток 2“, която от юли вече няма да има задължение да продава за регулирания пазар. Подобна размяна обаче едва ли е възможна, тъй като водните централи на НЕК осигуряват пиковата енергия, която е необходима, за да се покрива увеличението или спада в потреблението.
Сериозни възражения към доклада имаше и от страна на АЕЦ „Козлодуй“, чиято цена според предложението на КЕВР се запазва непроменена. По думите на изпълнителния директор на централата Димитър Ангелов цената от 29 лв. за мегаватчас за регулирания пазар е много по-ниска от реалната й стойност от 51 лв. „Електроенергия ли продаваме или нищо? Цената за разполагаемост е смешна.“ Ангелов коментира и голямото количество енергия за технологични загуби, което електроразпределителните дружества купуват по регулирани цени. „Предприятието работи нахалост, да печели някой“, коментира Ангелов. Според него докладът на КЕВР е дискриминационен, защото на дружеството не са признати разходите по ремонтната програма и извозването на отработеното ядрено гориво.
Недоволните ЕРП-та
Трите електроразпределителни дружества също изказаха възраженията си срещу ценовите предложени от КЕВР, тъй като регулагторът не е признал по-голямата част от техните искания. Основното недоволство беше свързано с това, че нивото на технологичните разходи се запазва, както и досега, 8% за ЧЕЗ и ЕВН и 9.5% за „Енерго про“, което според дружествата е много под реалните им показатели. От дружествата се оплакаха и от намаляването на оперативните и амортизационните разходи, непризнаването на разходите за енергийна ефективност и балансираща енергия. На практика КЕВР не е орязал единствено инвестициите, поискани от трите дружества.
Малко по-реалистично
„Ако всички искания на дружествата се изпълнят, цената за бита трябва да се увеличи два пъти.“ Така председателят на КЕВР Иван Иванов отговори на упреците на енергийните дружества. По думите му в момент, в който енергетиката се намира в криза, всички участници на пазара трябва да направят крачка назад в исканията си.
Проектът за решение за цените на електроенергията ще бъде приет на 8 юни, а на закрито заседание на 30 юни КЕВР ще вземе окончателното си решение.
http://www.capital.bg/
Кампанията включва промоционални условия при покупка на определени модели смартфони и смарт часов...
Прочети повече ...Новото поколение служители,отказват да работят за заплата под 4 000 лв. Предпочитанията на младит...
Прочети повече ...ВИДИНСКА СВЕТА МИТРОПОЛИЯ и НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ „ЦВЯТ 1870” канят на ПРАЗНИЧНА ВЕЧЕР
Ако имате нужда от бърза и евтина смяна на гуми, без да ходите в ...
Прочети повече ...На 6.02 (вторник) от 11:00 ч. в залата на Общински съвет - Видин ще се проведе обществено обсъжда...
Прочети повече ...Ритейлърът оглави класацията с екип от близо 7500 души Kaufland България ог...
Прочети повече ...