Топ вести
22.01.2025 - Заседание на Областният съвет за намаляване на риска от бедствия на територията на област Видин
22.01.2025 - Печка на твърдо гориво подпали къща в Дунавци
22.01.2025 - Нова измамна схема: изпращат съобщения от името на Пътна полиция 
22.01.2025 - Защитата на жертвите на насилие обсъди министър Гуцанов с Обединението на жените социалистки
22.01.2025 - Митническите служители спряха превоз на голямо количество фреон без документи
22.01.2025 - Икона с мощите на Свети Ефрем Нови Чудотворец пристигна в Белоградчик
21.01.2025 - РЗИ Видин с препоръки за предпазване от грип и остри респираторни заболявания
21.01.2025 - Община Видин отбеляза Бабинден и благородния труд на лекари и акушери
21.01.2025 - Yettel стартира продажбите на сгъваемия смартфон HUAWEI Mate X6 и дизайнерските телефони от серията Nova 13 
21.01.2025 - Жена от Монтана е пострадала в условията на домашно насилие
Учени свързаха мозъците на маймуни чрез компютър

Учени свързаха мозъците на маймуни чрез компютър

Американски учени за пръв път са успели да свържат мозъците на няколко маймуни в жив компютър, който е способен да изпълнява задачи и да решава проблеми. Ако по същия начин могат да бъдат обединени усилията на мозъците на няколко души, те ще могат най-малкото да предават абстрактни мисли на разстояние без помощта на думи, съобщи сп.“Ню сайънтист“, цитирано от БТА.

Неврофизиолози от университета Дюк са работили със стандартни интерфейсове мозък-компютър – с устройства, които позволяват на животните и на човека да управляват движението на протези със силата на мисълта. Учените са свързали мозъка на три маймуни към компютър, на екрана на който в реално време се отразяват движенията на роботизирана ръка.

Синхронизирайки мислите си, маймуните са успели да накарат ръката да стигне до целта и са получили за това награда.

След успешния експеримент учените са усложнили задачата. Всяко животно е можело да управлява движението на манипулатора само в едно измерение. Въпреки това маймуните са постигнали взаимодействие. След това неврофизиолозите са започнали да свързват мозъците не само с компютър, но и един с друг.

В участъци от кората на главния мозък на мишки, отговарящи за контрола над движението, са били имплантирани две двойки електроди – за невростимуация и за записване на активността на мозъка. После учените са започнали да изпращат електрически импулси и да възнаграждават животните за успешната синхронизация на дейността на мозъка. След 10 сеанса мишките са успели да го правят през 61% от времето. Синхронната работа на мозъка може да се превърне в основа на компютър, смятат учените.

За да се синхронизират, мозъците обменят сигнали, както е при паралелната обработка на данните в изчислителните схеми. Ако по подобен начин могат да бъдат обединени мозъците на няколко души, съществува шансът те да започнат да обменят помежду си мисли, без помощта на език.

 

Сподели в социалните мрежи:
Jooble : Работа в град Видин

Обяви от Видин, региона и света

Close
placeholder