Младите хора имат свои критерии за работа
— 28.06.2024Новото поколение служители,отказват да работят за заплата под 4 000 лв. Предпочитанията на младит...
Прочети повече ...Военната намеса на Русия в подкрепа на президента Башар ал Асад е изумила страните от Персийския залив, които смятат, че това само ще удължи войната и ще запази Сирия в зоната на влияние на Иран, предаде „Ройтерс“.
По-рано този месец Русия заяви, че е предоставила оръжие на сирийския лидер, който е неин дългогодишен съюзник, и е изпратила военни съветници в страната. Москва също организира военноморски учения близо до бреговете на Сирия.
Вашингтон, който се противопоставя на Башар Асад и на „Ислямска държава“, твърди, че Москва е изпратила също изтребители, танкове и друга тежка техника в Сирия. В понеделник представители на САЩ заявиха, че Русия е започнала да изпълнява мисии за наблюдение в Сирия с безпилотни самолети. Москва не е потвърдила информацията
Саудитска Арабия и другите сунитски държави от Персийския залив този месец потвърдиха, че се противопоставят на Асад, който те виждат като подставено лице на шиитски Иран, но не са казали публично как възнамеряват да реагират на пристигането на руските войски.
„Ние не разполагаме с пълни подробности относно степента на руското участие и неговата роля. Но подобни развития усложняват проблема и ще направят намирането на решение много по-трудно“, е заявил официален източник от Обединените арабски емирства (ОАЕ) пред „Ройтерс“, пожелал анонимност.
Саудитският външен министър Адел ал Джубеир описа руските действия като „ескалация“ и повтори при неотдавнашното заседание на Съвета за сътрудничество в Персийския залив (ССПЗ), че Сирия няма никакво бъдеще, докато Асад остава на власт.
В изявление външните министри от ССПЗ призоваха за политическо решение на кризата в Сирия „без никаква чужда намеса“, имайки предвид действията на Русия и Иран.
ССПЗ се състои от ОАЕ, Саудитска Арабия, Кувейт, Бахрейн, Оман и Катар.
Остава неясно дали арабските държави от Персийския залив ще искат сирийските бунтовници, които те финансират, да се бият срещу руските сили – перспектива, която допълнително ще разстрои регионалния баланс на силите.
САЩ и руски официални лица вече са обсъждали начини за предотвратяване на евентуални сблъсъци между техните сили в Сирия, където Вашингтон провежда въздушни удари срещу позиции на „Ислямска държава“.
За момента страните от Персийския залив се придържа към линията, че Асад не може да оцелее на власт въпреки военната подкрепа на Русия.
Военно решение
Докато Рияд предпочита политическо решение, външният министър Ал Джубеир заяви, че все още съществува възможността за военна намеса, тъй като опозицията е все по-ефективна в борбата срещу силите на Асад.
Сирийският конфликт започна през 2011 г. с протести срещу четирите десетилетия управление на семейството на Асад. В последвалата гражданска война загинаха около четвърт милион души, а 11 милиона – половината от общия брой на населението – бяха прогонени от домовете си. Десетки хиляди сирийски бежанци избягаха в Европа само през изминалия месец.
Русия заяви, че водените от САЩ въздушни удари срещу „Ислямска държава“ в Сирия не са особено успешни, и призова за международен диалог с Асад.
„По оценката на Русия дните на Асад не са преброени“, казва Ебтисам ал Кетби, ръководител на политически изследователски център в ОАЕ. „Тя иска да попречи на всяко арабско усилие за свалянето на Асад.“
Сирия е от жизненоважно стратегическо значение за Москва. Нейната военноморска база в Тартус е единствената в Средиземно море и е в основата на нейното регионално влияние. Семейството на Асад е също един от най-добрите клиенти за оръжейните продажби на Русия.
За много държави от Персийския залив влизането на Русия във войната в Сирия напомня за проблемите, свързани с подкрепяната от Саудитска Арабия опозиция на съветските окупационни войски в Афганистан през 1980 г.
Някои намират за иронично, че Русия – свиреп критик на всякаква външна намеса в Сирия – сега изглежда, че прави точно това.
„Нима Русия скочи с два крака в месомелачката, която е Сирия в момента? Не си ли научи урока от Афганистан, който сложи край на Съветския съюз? Или от Чечения, където беше смачкана руската арогантност? Нима Путин не е научил нищо?“, коментира анализаторът Мохамед ал Рашид.
Позицията на САЩ
Някои официални лица от Персийския залив казват, че руската интервенция е станала възможна само заради липсата на ангажираност на САЩ в Сирия. И неохотно признават последователната подкрепа на Путин за неговия съюзник – нещо, което липсва в политиката на САЩ.
Сами ал Фарадж, кувейтски съветник по сигурността към ССПЗ, заяви пред „Ройтерс“, че руската интервенция означава, че Сирия ще бъде разделена на две – малка крайбрежна ивица, държана от Асад, който е от алавитския клон на шиитските мюсюлмани, и вътрешността на страната, която ще е под влиянието на сунитите, като Иран ще бъде основен бенефициент от ситуацията.
„Това ще означава запазване на иранските интереси, които ще осигурят излаз на Средиземноморието“, казва той. „Иранците избраха правилната велика сила, с която да се съюзят – Русия.“
Той очаква ССПЗ да подражава на примера на САЩ и се стреми да гарантира, че въоръжените опозиционни групи в Сирия няма да се сражават срещу руските части. Страните от Персийския залив ще продължат да изпращат военна и финансова помощ на опозицията, но няма да им дава за „цел да се борят с руските сили в Сирия“.
Действията на Русия, изглежда, ще охладят колебливото разведряване, започнало тази година между Русия и Саудитска Арабия, въпреки тяхната подкрепа за срещуположните страни в конфликта в Сирия и различията им по въпроса за ядрената програма на Иран.
Рияд все още е обиден от руско-китайското вето през февруари 2012 г. на резолюция на ООН, изготвена от саудитците и подкрепена от Запада, че Асад трябва да се оттегли.
През март предшественикът на Джибеир принц Сауд ал Фейсал обвини Путин в лицемерие, като заяви на среща на върха на арабските страни, че Русия не може да твърди, че искам мир в Близкия изток, като същевременно подкрепя Асад в Сирия.
През юни сякаш имаше разведряване на ситуацията, когато принц Мохамед бин Салман подписа няколко военни и енергийни споразумения в Москва.
Посещението повдигна спекулации за по-близки двустранни отношения между двете страни, но перспективата за това в момента намалява, коментира „Ройтерс“.
Новото поколение служители,отказват да работят за заплата под 4 000 лв. Предпочитанията на младит...
Прочети повече ...ВИДИНСКА СВЕТА МИТРОПОЛИЯ и НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ „ЦВЯТ 1870” канят на ПРАЗНИЧНА ВЕЧЕР
Ако имате нужда от бърза и евтина смяна на гуми, без да ходите в ...
Прочети повече ...На 6.02 (вторник) от 11:00 ч. в залата на Общински съвет - Видин ще се проведе обществено обсъжда...
Прочети повече ...Ритейлърът оглави класацията с екип от близо 7500 души Kaufland България ог...
Прочети повече ...НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ “ЦВЯТ 1870