Топ вести
САЩ спечели Световната купа за първи път от 30 години

Волейболистите от националния отбор на САЩ спечелиха Световната купа в Япония за първи път от 30 години насам. Момчетата на селекционера Джон Спероу надиграха Аржентина с 3:1 (25:20, 25:21, 17:25, 25:20) в последен мач от турнира, игран този следобед пред близо 4500 зрители в зала „Йойоги“ в Токио.

По този начин САЩ стана победител с 10 победи, 1 загуба и 30 точки. Сребърните медали отидоха при Италия, която рано тази сутрин надделя над световния шампион Полша също с 3:1. Двата тима завършиха с по 10 победи, 1 загуби и 29 точки, но по-добрите показатели на „адзурите“ ги оставиха на второ място, а „Дружина полска“ – 3-а.
САЩ спечели Световната купа за първи път от 30 години+34
Така американците и италианците спечелиха първите две олимпийски визи за Рио 2016. „Гаучосите“ пък приключиха на 5-о място в крайното класиране със 7 победи, 4 загуби и 21 точки.
Американските волейболисти започнаха силно в първия гейм и след няколко мощни атаки на Аарън Ръсел поведоха с 10:7. Аржентина, обаче, успя да намали изоставането си до 16:15. В крайна сметка САЩ взеха гейма с 25:20 след страхотна блокада на Матю Андерсън.
Втората част бе равностойна до 10:9 за „янките“, след което те наложиха играта си и благодарение на отличните изяви на разпределителя си Мика Кристенсън дръпнаха с 2:0 след 25:21.
В началото на третия гейм САЩ поведоха със 7:6 след ас на Андерсън, но последваха силни минути за звездата на „гаучосите“ Факундо Конте и обрат до 13:9 за Аржентина. Разликата набъбна до 21:13 след ас на Конте, след което воденият от легендарния Хулио Веласко тим спокойно спечели гейма с убедителното 25:17, което даде малки надежди на Полша. Четвъртата част започна със силни изяви на американския капитан Дейвид Лий, след което към него се включи и Тейлър Сандър, за да се стигне до 21:17 за САЩ. В крайна сметка американците спечелиха с 25:20 след атака на Максуъл Холт, а с това и мача с 3:1 и Световната купа.
Най-полезен за американския тим стана Аарън Ръсел с 18 точки (1 ас, 59% ефективност в атака и 38% перфектно посрещане), а Матю Андерсън добави още 15 точки (5 аса!!!, 1 блок и 30% ефективност в атака) за победата.
За аржентинците над всички бе Факундо Конте с 22 точки (5 блока!!!, 2 аса и 41% ефективност в атака), но и неговите усилия не бяха достатъчни за успеха.