Младите хора имат свои критерии за работа
— 28.06.2024Новото поколение служители,отказват да работят за заплата под 4 000 лв. Предпочитанията на младит...
Прочети повече ...Отлично съхранен за 11 000 години в торфено блато в Сибир, Шигирският идол е най-старата дървена статуя, откривана някога. Използвайки метода на масспектрометрията, немски учени са датирали артефакта и са открили, че вероятно е изработен от лиственица на 150 години. Радиокарбоновото датиране е показало, че Шигирският идол е издялан през 90-и век пр.Хр. Това го прави много по-стар от Пирамидата на Джосер – първата египетска пирамида, датираща от 27-и век пр.Хр.
Открита през 1890г в Кировград, тази уникална статуя има бурна история. Извадена е от блатото на няколко части и изглежда върху нея са издълбани седем лица. Смята се, че първоначално е била висока 5.3м, но 1.9м от нея са изгубени по време на революциите през 20-и век. Днес можем да видим изгубените части единствено в рисунките на сибирския археолог Владимир Толмачев от началото на миналия век. В крайна сметка днес от статуята са останали 2.8м.
Всичко това обаче е само част от историята на артефакта. Покрита с пиктограми и други символи, загадъчната статуя сякаш крие тайно послание. Учените смятат, че знаците от каменната ера имат значение и биха могли напълно да променят разбирането ни за този исторически период.
Експерти работят по дешифрирането на геометричните знаци върху статуята. Ако се окажат писменост, тя ще бъде най-древната, откривана досега. Точната интерпретация обаче е много трудна, защото всеки символ би могъл да има повече от едно значение. Правата линия може да означава земя, хоризонт или дори границата между този свят и задгробния. Определени геометрични фигури като кръгове и квадрати може да олицетворяват слънцето, огъня или нещо друго. Зигзаг линиите пък може да са гущери, змии или опасност и т.н.
Възможно е статуята да е служела като карта и линиите да указват посоки и дължини. Макар все още да не са сигурни, някои археолози предполагат, че стрелките изобразяват хълмове, правите линии – равнини, а вълнообразните – вода.
Седемте лица върху статуята говорят, че хората от въпросната цивилизацията са имали високи скули и прави носове. Най-горното лице е триизмерно, докато останалите са двуизмерни. Подредени вертикално, има три фигури с лица отпред на статуята и три отзад.
„Образите върху идола не могат да имат категорична интерпретация. Ако изобразяват духове, населявали древния свят, тогава вертикалното им разположение вероятно се отнася до тяхната йерархия. Това, че ги има и от двете страни на статуята вероятно показва, че принадлежат на различни светове. Ако пък изобразяват митове за произхода на хората и света, вертикалните изображения може да отразяват последователност на събитията. Орнаментите може да са специални знаци, обозначаващи нещо значително.“ – обяснява академикът Петр Золин.
Шигирският идол е изложен в Историческия музей в Екатеринбург, във витрина със специално контролиран климат.
Новото поколение служители,отказват да работят за заплата под 4 000 лв. Предпочитанията на младит...
Прочети повече ...ВИДИНСКА СВЕТА МИТРОПОЛИЯ и НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ „ЦВЯТ 1870” канят на ПРАЗНИЧНА ВЕЧЕР
Ако имате нужда от бърза и евтина смяна на гуми, без да ходите в ...
Прочети повече ...На 6.02 (вторник) от 11:00 ч. в залата на Общински съвет - Видин ще се проведе обществено обсъжда...
Прочети повече ...Ритейлърът оглави класацията с екип от близо 7500 души Kaufland България ог...
Прочети повече ...НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ “ЦВЯТ 1870