Младите хора имат свои критерии за работа
— 28.06.2024Новото поколение служители,отказват да работят за заплата под 4 000 лв. Предпочитанията на младит...
Прочети повече ...ото срещу бившия председател на Софийския градски съд (СГС) Владимира Янева, подсъдима по мегааферата „Червеи“ продължава с разпити на свидетели.
Заедно с нея е подсъдим и Тодор Костадинов – бивш директор на „Вътрешна сигурност“ в МВР. Те ще отговарят за начина, по който са разрешени СРС за информационния масив на МВР в продължение на 300 дни от есента на 2013 година, по време на протестите срещу кабинета „Орешарски“, предизвикани от назначаването но Делян Пеевски за шеф на ДАНС.
Бившият служител на дирекция „Вътрешна сигурност“ в МВР Янко Цанков разказа в съда как бил извикан от тогавашния си началник Тодор Костадинов, който му показал 3 документа и му казал да образува преписка, както и да изготви искания за СРС. Разработката за проследяване на автоматизираната информационна система на МВР „Централен полицейски регистър“ нарекли „Червеи“, като взаимствали името от едноименния компютърен вирус „Worm“, отбелязва БТА.
Бившият служител на „Вътрешна сигурност “ разказа още, че след като изготвил исканията за СРС на системата на МВР, отишъл при Янева. Изчакал малко и получил положителна резолюция.
В документите, които Костадинов показал на Цанков пишело, че служители на МВР изнасяли информация от системата срещу солидно заплащане.
Освен това по разпореждане на Костадинов, Цанков няколко пъти въвеждал в сградата на министерство няколко служители на ДАНС. Всеки път те носели син сак, в който Цанков не знаел какво имало.
Само в един от случаите се наложило да вземат сака от кабинета на Костадинов. Агентите ползвали стая, в която имало компютър с достъп до интернет.
Въпросната информационна система съдържа информация за криминалните регистрации.
От обвинителния акт стана ясно, че на 12 септември 2013 г. е направено първото искане за прилагане на СРС по отношение на информационната система. Според прокуратурата обаче Костадинов декларирал неверни данни пред Янева. Става дума за получена информация, че служители на МВР от София, Варна, Шумен и Бургас манипулират данни в системата. А за да покрият следите си, симулират токов удар или програмна грешка.
Преди за започне на разпитите с мотива, че това го изисква общественият интерес, свободата на словото и правото на обществото да бъде информирано, съдия Иван Коев реши, че делото по т. нар. случай „Червеи“ ще се гледа при открити врата.
„Съдът не може да бъде обвързан и поставян в зависимост от други органи, които са поставили гриф „секретно“, мотивира се Коев.
Според него публичността на процеса е конституционно уреден принцип. Публичността е процесуална ценност, която гарантира справедливостта в демократичното общество.
Източник: dnes.bg
Новото поколение служители,отказват да работят за заплата под 4 000 лв. Предпочитанията на младит...
Прочети повече ...ВИДИНСКА СВЕТА МИТРОПОЛИЯ и НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ „ЦВЯТ 1870” канят на ПРАЗНИЧНА ВЕЧЕР
Ако имате нужда от бърза и евтина смяна на гуми, без да ходите в ...
Прочети повече ...На 6.02 (вторник) от 11:00 ч. в залата на Общински съвет - Видин ще се проведе обществено обсъжда...
Прочети повече ...Ритейлърът оглави класацията с екип от близо 7500 души Kaufland България ог...
Прочети повече ...НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ “ЦВЯТ 1870