Предимството да бракувате стара кола
— 15.01.2025С напредването на екологичните изисквания, много собственици на стари автомобили са принудени да ...
Прочети повече ...Повече от половината от гласувалите за ДПС на първия тур на местните избори не са участвали в референдума за електронното гласуване. В смесените райони Кърджали, Търговище и Разград, където партията на Лютви Местан има силно влияние, разликата в избирателната активност за местния вот и за националното допитване е в пъти, показа справка на „Дневник“ в данните на общинските избирателни комисии.
В Кърджали, където от първи тур кмет стана кандидатът на ДПС Хасан Азис, в изборите са се включили 55.18% от избирателите, а на референдума – едва 13.66%.
В Търговище, където има балотаж между кандидатите на ГЕРБ и ДПС, а листата на партията на Местан е първа, в местния вот са участвали 55.13%, за референдума – 31.35%.
В Разград във вота са участвали 57.61%, а в националното допитване – 23.62%. В града ДПС е втора политическа сила в новия общински съвет, а кандидатът им остана трети, като за малко да стигне до втори тур с претендента на ГЕРБ.
Според профилите на гласувалите на референдума въз основа на данните на агенция „Алфа Рисърч“ 52% от гласувалите за ДПС на местния вот не са се включили в референдума. При ГЕРБ процентът е 10, при БСП – 18%, при Реформаторския блок – 8%, при Националния фронт за спасение на България – 17%, при ВМРО – 15%, при „Атака“ – 27%, и при АБВ – 17%.
От симпатизантите на ГЕРБ 83% са отбелязали „да“ на допитването, 54% от БСП, 45% – от ДПС, 82% – от Реформаторския блок, 69% – от Националния фронт за спасение на България, 71% – от ВМРО, 48% – от „Атака“, и 67% – от АБВ.
За сравнение общата активност за страната е 53.60% за местните избори и 39.67% за референдума. В повечето райони разликата в участието в двете гласувания варира между 3 и 10%, но в смесените райони разликата е драстична. За да се счита за валиден, в референдума трябваше да гласуват 3 500 585 – броят на участвалите избиратели на последните парламентарни избори през 2014 г. Според първоначалните данни са се включили над 2.7 млн. гласоподаватели, което е достатъчен брой въпросът отново да бъде отнесен за разглеждане в Народното събрание.
В изборния ден имаше сигнали на граждани, че избирателната комисия не дава бюлетина за референдума, освен ако изрично не си поискаш. Експерти и наблюдатели дори съзряха опит за саботаж на допитването, което ако не беше събрало 20% активност, щеше да бъде изцяло невалидно. В крайна сметка по обяд в изборния ден от Централната избирателна комисия излязоха с нарочно съобщение бюлетина за референдума да се дава на избирателя и без той да си е поискал, а да не му се дава, ако той изрично откаже.
Източник: dnevnik.bg
С напредването на екологичните изисквания, много собственици на стари автомобили са принудени да ...
Прочети повече ...Едно от най-големите предизвикателства за всеки шофьор е да се справи с проблемите, възникващи пр...
Прочети повече ...Бебешките колички отдавна са неизменна част от ежедневието на родителите. През годините тези прод...
Прочети повече ...Кампанията включва промоционални условия при покупка на определени модели смартфони и смарт часов...
Прочети повече ...Новото поколение служители,отказват да работят за заплата под 4 000 лв. Предпочитанията на младит...
Прочети повече ...ВИДИНСКА СВЕТА МИТРОПОЛИЯ и НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ „ЦВЯТ 1870” канят на ПРАЗНИЧНА ВЕЧЕР
Ако имате нужда от бърза и евтина смяна на гуми, без да ходите в ...
Прочети повече ...