На 30 октомври 2015 г. междуведомствена работна група провери на място и установи, че могат да бъдат спасени 31 дървета. Експертите установили, че изсечените дървета може да са 57 и съоръжението да работи.
В работната група участват експерти от шест институции – представители на парка, на МОСВ, на Института за гората при БАН, на Института за биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН и на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор.
Групата проверила на място, за да определи дърветата,които могат да бъдат запазени и как да се осигури безопасната експлоатация на съоръжението.
Корекцията трябва да бъде вписана в план-извлечението, което подлежи на съгласуване от МОСВ.
Инвеститорът се задължава при отсичането и транспортирането на дърветата да не уврежда оставащата дървесна растителност.
Обемът на предвидената за отнемане при почистването на просеката дървесина се изчислява на 31 кубични метра, твърдят от екоминистерството. Полученият дървен материал ще бъде използван за възстановяване на туристически пътеки и маршрути в парка.
Ще се използва и за ремонт на подхода към най-старото живо дърво в България – Байкушевата мура, която е на възраст над 1300 г. Подходът беше създаден от парк „Пирин“, за да намали въздействието върху дървото от многобройните посетители.
До 30 май 2016 г. инвеститорът трябва да засади дръвчета в прилежащи на националния парк „Пирин“ терени.