Светът се събира на среща за климата в Париж при драконовски мерки за сигурсност

Светът се събира на среща за климата в Париж при драконовски мерки за сигурсност

В Париж започва 21-вата годишна конференция на страните по конвенцията за климатичните промени на ООН.  Мерките за сигурност за драконовски, заради атентатите във френската столица на 13 ноември.

25 000 преговарящи, представители на неправителствени организации и журналисти.

Очаква се световните лидери да обсъдят и други въпроси, освен бъдещето на планетата. След свалянето на руският бомбардировач от Турция, форумът се оказва една от последните надежди за двустранен разговор по кризата между двете държави, след като Москва отказва каквито и да е контакти по въпроса. Именно в Париж турският президент Реджеп Тайип Ердоган се надява да види Владимир Путин.

В навечерието на конференцията все пак 170 страни представиха на ООН ангажиментите си за намаляване на емисиите на парникови газове до 2025 – 2030 г. Тези страни са източник на над 90 процента на замърсяването по света. Над 180 държави пък обещават мерки против парниковия ефект, пише БТА.

Според експертите, ако тези обещания бъдат спазени, то температурите в глобален план ще се увеличат до 2100 г. с 3 градуса по Целзий в сравнение с температурите от прединдустриалната епоха. И така работата на екипите, които ще преговарят в Париж, се очертава да е доста трудна.

Обещанията на 10-те източници за парникови емисии в света.

КИТАЙ – Първият източник на парникови емисии в света поема за първи път някакви ангажименти за намаляването на тези емисии и обещава до 2030 г. да намали въглеродния си интензитет (емисиите на въглероден диоксид съотнесени към растежа на икономиката) с 60-65 процента в сравнение с 2005 г. Китай е първи инвеститор в света във възобновяемите енергии.

САЩ – Вторият замърсител в света иска да намали с 26-28 процента емисиите си на парникови газове до 2025 г. в сравнение с 2005 г.

ЕС – Още през март блокът обеща да намали най-малко с 40 процента вредните си емисии до 2030 г. в сравнение с 1990 г.

ИНДИЯ – Делхи обеща да намали въглеродния си интензитет с 35 процента до 2030 г. в сравнение с 2005 г.

РУСИЯ – Петият замърсител в света твърди, че иска да намали емисиите с 25-30 процента до 2030 г. в сравнение с 1990 г.

ЯПОНИЯ – Шестият замърсител на света иска да намали емисиите си с 26 процента между 2013 г. и 2030 г., разчитайки на завръщането към ядрената енергетика, до която не прибягва след катастрофата в АЕЦ Фукушима 1.

БРАЗИЛИЯ – Бразилия обеща да намали с 43 процента емисиите на парникови газове до 2030 г. в сравнение с 2005 г., като разнообрази енергийните си източници.

ИРАН – Техеран пое ангажимента да намали с 4 процента емисиите на парникови газове до 2030 г. Ако получи финансова подкрепа и ако бъда вдигнат всички санкции, които са му наложени, то Иран обещава да намали емисиите с още 8 процента.

ИНДОНЕЗИЯ – Страната обяви намерение да намали емисиите с 29 процента до 2030 г. Ако получи финансови помощи дори ще ги намали с 41 процента.

КАНАДА – Предишното консервативно канадско правителство обеща да намали емисиите с 30 процента до 2030 г. в сравнение с 2005 г. Новото либерално канадско правителство обаче каза, че ще преразгледа канадския ангажимент.

Сподели в социалните мрежи:
Jooble : Работа в град Видин

Обяви от Видин, региона и света

Close
placeholder