Топ вести
11.12.2024 - Традиционен коледен лекоатлетически турнир
11.12.2024 - 441 милиона лева от европейски проекти са привлечени в област Видин от 2007 година досега
11.12.2024 - Община Монтана с отличие от „Прозрачност без граници“
11.12.2024 - Димитър Маргаритов: Промяната по параметрите на тарифния план не бива да се счита за предоставяне на непоискана услуга 
11.12.2024 - Решение на Св. Синод на БПЦ за избор на наместник на овакантения Видински епархийски митрополитски престол
11.12.2024 - Видински ученици станаха първи в екологично състезание
11.12.2024 - Служители на РУ Лом работят по случай на домашно насилие в крайдунавския град
11.12.2024 - Служители на Участък Якимово разкриха незаконна търговия с пиротехнически изделия в търговски обект в село Якимово
10.12.2024 - Проект „Активни граждани“ – Повишаване на гражданската активност сред младите хора в региона
10.12.2024 - Община Видин предвижда увеличение на местни такси и цени на услуги, които предоставя
ЕК иска от Италия да вземе мерки, за да се справи с предстоящата лятна вълна бежанци

ЕК иска от Италия да вземе мерки, за да се справи с предстоящата лятна вълна бежанци

Италия трябва бързо да завърши плановете за построяване на горещи точки на някои от островите си, за да може да се справи с предстоящата нова вълна от имигранти през летния сезон. Това се посочва в доклад на ЕК за напредъка на Италия по изпълнението на мерките за справяне с бежанската криза.

Две от петте планирани „горещи точки“ за бежанци са напълно оперативни в Италия – в Лампедуза и Позало. Както и в Гърция, напредъкът на италианските власти е бавен заради недостиг на инфраструктура, персонал и недобра координация.

Работата по завършването на останалите приемни центрове трябва да се ускори заради очакванията броят на пристигащите имигранти да се увеличи значително през предстоящия летен период, пише ЕК.

През последните месеци италианските власти в двете горещи точи успяват регистрират всички новопристигнали, а на 87% от мигрантите се снемат и пръстови отпечатъци. За сравнение, в гръцките власти успяват да вземат отпечатъците на 78% от пристигащите.

Твърде малка част имигранти от Италия са преместени в други държави членки, както беше договорено в квотния механизъм на ЕС – само 279 души от договорените 39 600. Същият проблем съществува и в Гърция, от където са преместени 218 души.

Италия е депортирала 14 000 души, които не са получили бежански статут през 2015 г.

Страната разполага с достатъчно места за настаняване на бежанците, получили убежище и на за тези, на които предстои да бъдат преместени в други държави. В същото време има сериозни проблеми с капацитета на центровете, в които се задържат имигрантите, преди да получат или да им бъде отказан статут (pre-removal detention).

Заключенията на Европейската комисия за двете страни, най-тежко засегнати от бежанската вълна – Гърция и Италия, съвпадат. Основен проблем остава бавното изграждане на регистрационна и идентификационна структура, а именно т.нар. „горещи точки“. Властите и в двете държави обаче се справят все по-добре с регистрирането и снемането на отпечатъците на възможно най-голяма част от пристигащите.

Сподели в социалните мрежи:
Jooble : Работа в град Видин

Обяви от Видин, региона и света

Close
placeholder