Младите хора имат свои критерии за работа
— 28.06.2024Новото поколение служители,отказват да работят за заплата под 4 000 лв. Предпочитанията на младит...
Прочети повече ...„Целта ни е минимум 15 плажа да бъдат отдадени на концесия по новите правила за следващия летен сезон. Стартирали сме предварителни действия за 60 плажа и анализираме кои от тях ще бъдат отдадени под наем и кои – на концесия.“, каза днес във Варна министърът на туризма Николина Ангелкова по време на среща с концесионери и наематели от Северното Черноморие, както и представители на туристическия бранш. В срещата участваха и областните управители на Варна и Добрич Стоян Пасев и Детелина Николова.
„Предлагаме групиране на плажовете, в което ще вземем предвид максимум детайли“, каза министър Ангелкова. Това е предвидено в проекта за изменение и допълнение на Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, който е публикуван за обществено обсъждане на сайта на Министерството на туризма. „Разработваме и наредба в закона, в която да се разпише къде ще попадне всеки плаж, за да постигнем балансирано разделение на приходите и разходите“, допълни тя.
В отговор на журналистически въпроси тя обясни, че Северното Черноморие има един силен летен сезон. Само за първите шест месеца на годината, Област Варна е посрещнала над 310 хил. туристи, а област Добрич – близо 100 хил. туристи. Общите приходи от техните престои са над 81 млн. лв.
Промените в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие са публикувани за обществено обсъждане на сайта на Министерството на туризма. Те предвиждат да се дефинират четири групи морски плажове:
– Група I – Морски плажове, разположени в урбанизирани територии;
– Група II – Морски плажове, разположени в неурбанизирани територии, в близост до туристическа дестинация, включително урбанизирани територии и/или къмпинги;
– Група III – Морски плажове, разположени в неурбанизирани територии, отдалечени от туристическа дестинация, вкл. урбанизирани територии и/или къмпинги;
– Група IV – Морски плажове с ограничено ползване или определени за развиване на специален вид туризъм.
Обособяването на морските плажове в групи ще се извършва, въз основа на минимален набор от обективни критерии. Те включват географското разположение на плажа; степента на урбанизация на териториите, прилежащи към него, природно-климатични и екологични характеристики, близост до туристически дестинации. За първите три групи се предлага и създаването на съответни под-групи, които да допринесат за по-детайлното им разделение. Работи се и върху допълнителното доразвиване и детайлизиране на това диференциране в отделна наредба към закона.
Министърът каза, че промените в закона трябва да бъдат внесени в Министерски съвет в края на месц октомври, след което и в Народното събрание. До края на септември – средата на октомври трябва да приключат обществените обсъждания за предлаганите промени. През октомври ще бъде проведена и широка дискусия по предложенията.
Ангелкова коментира още, че се подготвя и наредба към закона, в която ще има всички характеристики на всеки плаж и информация кой плаж в коя група попада.
Министерството работи и по нов метод за определяне на концесионните възнаграждения. При избора на концесионер 40 процента тежест ще има цената на плажните принадлежности. За целта са подготвени и базови цени за чадър и шезлонг, съобразени с местоположението на плажовете. Това ще важи за новите концесии.
В момента от 234 плажа само 55 са отдадени на концесия, а други 82 – под наем, каза още министърът. Тя изрази надежда, че с промените ще се повиши интересът към безстопанствените плажове.
Ангелкова каза още, че се водят преговори с големите туроператори за сезон 2017 и договарянето върви на същото ниво като за това лято.
„На някои плажове чадър и шезлонг струват колкото нощувка в хотелска стая, което е недопустимо“, коментира министърът.
След разделението в четири основни групи на плажовете ще има такова и на подгрупи и отделни класове, като от това ще зависи определянето на концесионни такси.
Заложените базови цени за чадър и шезлонг ще бъдат по 2 лева за населените места до 10 000 души, по 3 лева за по-големите и по 4 лева за курортите. Кандидатите могат да предлагат по-ниски или по-високи оферти от тези стойности, като този компонент ще е с 40 % тежест при оценката им.
При промяна на предложената цена договорът с концесионера ще бъдат развалян, предупреди министърът.
Според нея на ивиците с по-евтини чадъри и шезлонги платената зона трябва да е по-голяма.
Заради ниските цени наемателите няма да имат интерес да инвестират в подмяна на съоръженията, коментираха част от присъстващите на среща. Те поискаха от министъра създаването на плажна полиция, тъй като често пияни летовниците влизали в пререкания със спасителите.
Групирането на плажовете ще провокира интереса на концесионерите и към по-малките ивици, смята Ангелкова.
Новото поколение служители,отказват да работят за заплата под 4 000 лв. Предпочитанията на младит...
Прочети повече ...ВИДИНСКА СВЕТА МИТРОПОЛИЯ и НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ „ЦВЯТ 1870” канят на ПРАЗНИЧНА ВЕЧЕР
Ако имате нужда от бърза и евтина смяна на гуми, без да ходите в ...
Прочети повече ...На 6.02 (вторник) от 11:00 ч. в залата на Общински съвет - Видин ще се проведе обществено обсъжда...
Прочети повече ...Ритейлърът оглави класацията с екип от близо 7500 души Kaufland България ог...
Прочети повече ...НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ “ЦВЯТ 1870