Делото за взрива в завод „Миджур“ ще се гледа във Видин, реши Върховният касационен съд

Делото за взрива в завод „Миджур“ ще се гледа във Видин, реши Върховният касационен съд

В понеделник, 17 октомври, тричленен състав на Върховния касационен съд (ВКС) е определил, че делото за взрива в завод „Миджур“, с. Горни Лом следва да се разгледа от Окръжен съд – Видин (ОС – Видин). Това определение на подлежи на обжалване, съобщиха от пресцентъра на ВКС.
На 20 септември Окръжна прокуратура – Видин внесе в Окръжен съд – Видин обвинителен акт за взрива на 1 октомври 2014 г. в завода „Миджур“, собственост на „Видекс“ АД, в района на с. Горни Лом, при който загинаха 15 човека и пострадаха две жени. Обвиняеми по делото са четирима души – Валери Митков, Палма Иванова, Божидар Василев и Ивелина Бахчеванова. Делото бе разпределено на съдия Росенка Денова, която, седмица след внасяне на обвинителния акт, го прекрати и го изпрати по компетенция на Върховния касационен съд, като магистратката се позова на разпоредба в НПК, според която, когато много от участниците – свидетели и вещи лица – в съдебния процес са извън територията на съдебния окръг, ВКС може да разпореди делото да се гледа в друг съдебен окръг.
Тричленният състав на ВКС, обаче, е приел, че посоченото от съдията докладчик законово основание за промяна на местната подсъдност не е налице, а отразеното в определението обстоятелство не съответства на данните по делото. От информацията за местоживеенето на лицата, залегнала в списъка за призоваване към обвинителния акт, става ясно, че от общо 239 лица – обвиняеми и свидетели, на територията на съдебния район на ОС – Видин адреси за призоваване имат 66 лица, на територията на съдебния район на ОС – Монтана – 53 лица, на територията на съдебния район на СГС – 66 лица, а останалите 54 лица имат адреси за призоваване на територията на различни съдебни райони из цялата страна. „Тези данни не сочат за наличие на изискването по чл. 43, т. 1 от НПК, при което е възможна промяната на подсъдността, доколкото не може да бъде определен съдебен район на един съд, в който да живее преобладаваща група от обвиняемите лица или свидетелите, които следва да бъдат призовани по делото (законовата разпоредба не предвижда отчитане на броя на вещите лица и техните адреси за призоваване)” – категорични са върховните съдии.
В мотивите на ВКС пише, че за да се допусне промяна на подсъдността на това основание е необходимо освен да са налице реални затруднения за развитието на процеса и за участниците в него по отношение на „много” (в смисъл на значителен брой лица), самата промяна на подсъдността да допринесе за преодоляване на тези затруднения. По настоящото дело броят на участниците в производството, живеещи извън съдебния район на ОС – Видин, е приблизително по равно разпределен в съдебните райони на СГС, ОС – Монтана и останалите съдилища на територията на Република България. С оглед на това промяната на подсъдността чрез възлагането й на което и да е от тези съдилища не може да доведе до преодоляване затруднението на преобладаващата част от участниците в процеса. Тя просто би прехвърлила неудобството от пътуване от една част върху друга част от тях.

Сподели в социалните мрежи:
Jooble : Работа в град Видин

Обяви от Видин, региона и света

Close
error: Прочети повече на www.vidinvest.com
placeholder