Заместник областният управител Елка Георгиева приветства над 70 читалищни дейци от областта

Заместник областният управител Елка Георгиева приветства над 70 читалищни дейци от областта

„Връзката „местна общност – читалище” е тип взаимодействие с огромен потенциал за развитие. Читалището може да играе ключова роля по отношение на представителство, посредничество, информиране, образование, сближаване на различията, подкрепа и взаимопомощ”, заяви заместник областният управител Елка Георгиева, обръщайки се към представители на читалищата от област Видин, събрали се на кръгла маса на тема „Читалищата като средища за развитие на общностите – реалност и възможности”. Над 70 читалищни дейци, представители на културни институции и граждански организации участват във форума, който се провежда днес в заседателната зала на Общински съвет – Видин.
„В годината на честване на своята 160 годишна история, българските читалища продължават да бъдат уникален феномен на културния и духовния живот във всяко българско селище. Този феномен на българското културно-историческо развитие е място за обмен на информация, но и хранилище на нематериалното културно наследство, което, в известен смисъл, е поело част от функциите на семейството за предаване на традиционни знания и умения на поколенията”, допълни Елка Георгиева в своето приветствие и поздрави участниците и от името на областния управител на Видин Момчил Станков.
Като домакин на кръглата маса, кметът на община Видин Огнян Ценков изтъкна, че с това събитие се поставя началото на програмата, посветена на духовния празник на града – Димитровден, който предстои да се чества на 26 октомври. „Мога да заявя категорично, че община Видин е пример за отлично изградено партньорство между читалища, културни институти и граждански организации. Само по този начин може да се радваме на добри резултати и заедно да изграждаме духовните ценности у подрастващите и младите хора”, каза Огнян Ценков.
На кръглата маса ще бъдат дискутирани добри практики в разработването и управлението на проекти, финансирани от европейските фондове и от фондации, подкрепящи културни институции. Народно читалище „Земеделец – 1874”, с. Ново село, презентира проект „Да бъдем солидарни. Всяко дете е уникално и различията ни правят по-силни”, а Народно читалище „Пробуда – 1908”, гр. Грамада, се представя с проект за ремонт и подобряване на местния Културен дом.
Самодейците ще могат да се запознаят още с проект „Научете за нас – създаване и разпространение на е-бюлетин”, разработен от читалище „Просвета – 1937” в с. Кутово, а също и с работата по проект „Създаване на равни възможности за развитие на децата и младежите от с. Градец и с. Капитановци, община Видин”.
В рамките на работната среща ще бъде представено сдружение „Видински общински фонд „Читалища”, както и възможностите за професионално обучение и допълнителна квалификация по професията „Библиотекар” и за финансиране на проекти по открити нови процедури. Кръглата маса ще завърши с изготвянето на план – програма за дейността на самодейните обществени институции, съгласно Закона за народните читалища.
Сн.: Областна администрация Видин

Сподели в социалните мрежи:
Jooble : Работа в град Видин

Обяви от Видин, региона и света

Close
error: Прочети повече на www.vidinvest.com
placeholder