Топ вести
05.09.2024 - Намаления с до 50% на витрината с обслужване в Kaufland
05.09.2024 - Кражба от училище във Видин
05.09.2024 - Седмица на пожарната безопасност – от 9 до 15 септември
05.09.2024 - Eдинна стратегия за управление на трафика и пропускателната способност на всички ГКПП в страната ще изготви Агенция „Митници“
05.09.2024 - Областна администрация Видин се включи в националната информационно-образователна кампания за превенция на горските пожари – „Безотговорността е най-опасната искра“
04.09.2024 - Yettel предлага 25% отстъпка за смартфони и смарт часовници при рециклиране на стари устройства  
04.09.2024 - Амортизираните съоръжения – основен проблем пред ВиК секторът в област Видин
04.09.2024 - Министър Петко Николов и кметът на Община Видин обсъдиха възможностите за привличане на инвестиции в региона
04.09.2024 - Дрехите за деца крият рискове
03.09.2024 - Поставиха бронзов барелеф на арх. Стефан Стефанов в родното му село
Тръмп е 45-ият президент на САЩ

Тръмп е 45-ият президент на САЩ

Доналд Тръмп е 45-ият президент на САЩ. Бунтът на над 50 милиона избиратели срещу статуквото и елита във Вашингтон се оказа изненадващо масов.

Хилъри Клинтън, най-квалифицираният от десетилетия насам кандидат за президент, не успя да стане първата жена държавен глава в над 200-годишната история.

Малко след като стана ясен избора на американците, Клинтън е позвънила на Тръмп и го е поздравила с победата. Хилъри Клинтън не се появи в нощта след изборите, за да говори пред своите шокирани подръжници.

Социологическите агенции не предвиждаха забележителния успех на бизнесмена; всъщност те не предвиждаха дори надпреварата да бъде жестоко оспорвана.

Тръмп явно успя да мобилизира твърдия си електорат, останал непоклатимо на негова страна по време на една кампания, изпълнена със скандали, обиди, сексизъм, ксенофобия и откровена политическа неграмотност.

Бизнесменът заложи на простичкото обещание, което издигна и Роналд Рейгън – да направи Америка велика отново. Това бе повик към сърцето, а не към разума в една държава, в която патриотизмът никога не може да бъде подценен.

През 2003 г. Тръмп стана звезда с шоуто си „Стажантът“, което в продължение на десетилетие подхранваше идеята, че той е успял бизнесмен, и му осигури не само пари, а и звезден имидж.
С кандидатурата си той на практика обяви война на собствената си партия и през кампанията си продължи да атакува семейство Буш, председателя на Камарата на представителите Пол Райън, бившите кандидати за президенти Мит Ромни и Джон Маккейн и много други.

Но много от избирателите му, макар и републиканци, бяха разочаровани и се чувстваха предадени от лидерите си, а той изглеждаше като удачен начин да отмъстят на върхушката. В същото време, макар много висши партийци да оттеглиха подкрепата си за него, Републиканският национален комитет го поддържаше през цялото време.

Дори чистата статистика не беше в полза на Тръмп – в последните шест кампании демократите имаха твърдо гарантирани повече от 200 гласа в Избирателната колегия на САЩ, която де факто определя държавния глава. Освен това процентът на бялото население, което по традиция е най-активно в гласуването и предпочита Републиканската партия, намалява. Третият коз на демократите бе контекстът – президентът Барак Обама сега е по-харесван отвсякога, което трябваше директно да облагодетелства новия кандидат на партията.

На практика обаче Тръмп се оказа далеч по-харесван и харизматичен от Хилъри Клинтън, чиято кампания не успя да се откъсне от масовото впечатление, че на нея не може да се вярва и че средният американец не би „пил една бира“ с нея – нагласата, заради която Джордж У. Буш спечели битката си с Ал Гор.

Сподели в социалните мрежи:
Jooble : Работа в град Видин

Обяви от Видин, региона и света

Close
error: Прочети повече на www.vidinvest.com
placeholder