Младите хора имат свои критерии за работа
— 28.06.2024Новото поколение служители,отказват да работят за заплата под 4 000 лв. Предпочитанията на младит...
Прочети повече ...Учени са установили, че на планетата Марс има действащи вулкани от най-малко 2 млрд. години.
Това е станало ясно, след изследвания на марсиански метеорит, намерен на африканския континент през 2012 година. Това откритие прави вулканите на Марс едни от най-старите в цялата Слънчева система.
Според водещия учен на изследването геолога проф. Том Лапън от Университета в Хюстън, Тексас, откритията дават нова информация за това как е еволюирала Червената планета и каква е била през времето нейната вулканична активност. Основна част от сведенията, с която специалистите на планетата ни разполагат за устройството и състава на марсианските вулкани, идва от метеорити. Преди близо 1 млн. години нещо е ударило повърхността на Марс, улучвайки вулкан или равнина, покрита с лава. Този удар е изстрелял в космоса множество каменни късове, фрагменти от които са попаднали и на земната повърхност като метеорити. Чрез изследване на отделни субстанции, намерени в тези каменни късове, се осигурява информация за възрастта им, източникът на магма, който ги е образувал, времето, през което са били в Космоса, както и колко дълго самите те се намират на земната повърхност.
Откритият през 2012 година метеорит, известен като „Североизточна Африка 7635“ представлява вулканичен камък, наречен шерготит. Досега са открити 11 метеорита със сходен химически състав и време на „изстрелване“ в космоса. „Виждаме, че те идват от сходна вулканична структура“, обяснява проф. Лапън. „Като се има предвид, че те имат и същото време на изстрелване, можем да заключим, че те идват от едно и също място на Марс“, добавя Лапън. Заедно тези метеорити осигуряват информация за това конкретно място на Червената планета.
Предишни анализи на метеорити са показали, че те датират отпреди 327 млн. до 600 млн. години. За разлика от тях обаче, анализираните от професора, са на 2,4 млрд. години и идват от един от най-старите вулканични центрове в Слънчевата система. Най-големият вулкан на Марс – Олимп, е висок близо 23 км, което е в пъти повече от най-високия земен вулкан – Мауна Кеа, който е 4205 метра.
Източник: National geographic
Новото поколение служители,отказват да работят за заплата под 4 000 лв. Предпочитанията на младит...
Прочети повече ...ВИДИНСКА СВЕТА МИТРОПОЛИЯ и НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ „ЦВЯТ 1870” канят на ПРАЗНИЧНА ВЕЧЕР
Ако имате нужда от бърза и евтина смяна на гуми, без да ходите в ...
Прочети повече ...На 6.02 (вторник) от 11:00 ч. в залата на Общински съвет - Видин ще се проведе обществено обсъжда...
Прочети повече ...Ритейлърът оглави класацията с екип от близо 7500 души Kaufland България ог...
Прочети повече ...НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ “ЦВЯТ 1870