Търговията с оръжие в пъти по – висока след Студената война

Търговията с оръжие в пъти по – висока след Студената война

Търговията с оръжия в света е достигнала през последните години рекордно ниво от Студената война (1950) насам заради търсенето в Близкия Изток и Азия, информира независимият институт Sipri.
Между 2012 и 2016 година на Азия и Океания се падат 43% от общия обем внесени конвенционални оръжия. Ръстът е със 7,7% в сравнение с 2007-2011 по информация на Международния институт за изследване на проблемите на мира в Стокхолм (Sipri).
Делът на държавите от Близкия Изток и монархиите в Персийския залив се е увеличил със 17% до 29%. Вносът в Европа е 11% – със 7 по-малко в сравнения с предишния период. С 2,4% е намалял и вносът в двете Америки – делът е 8,6%, в Африка е 8,1% – минус 1,3 пункта.
Въпреки ниските цени на петрола, чийто основен производител и износител са близкоизточните страни, държавите от региона продължават да купуват оръжия и през 2016 година, тъй като смятат това за основен инструмент в периода на конфликти и напрежение в региона, заяви изследователят Петер Веземан.
През последните пет години Саудитска Арабия е вторият вносител на оръжие в света (с ръст от 212%). Първа е Индия, която, за разлика от Китай, няма собствено качествено производство на оръжие.
Американските щати са най-големият износител на конвенционални оръжия с 33% дял от пазара (увеличение с 3 пункта спрямо предишния период). Втора е Русия (23%, спад с 1 пункт), следвана от Китай (6,2%, повишение от 2,4%), Франция (6,0%, минус 0,9 пункта) и Германия (5,6%, минус 3,8 пункта). Петте държави държат близо 75% от износа на тежки оръжия в света.

Източник: Мениджър news

Сподели в социалните мрежи:
Jooble : Работа в град Видин

Обяви от Видин, региона и света

Close
error: Прочети повече на www.vidinvest.com
placeholder