С какво да запомним 15 май?

С какво да запомним 15 май?

• На 15 май се отбелязва Световният ден на семейството /International Family Day/. Той е учреден през 1993 г. от Генералната Асамблея на ООН и отразява значението, което международната общност отдава на семействата. Международният ден дава възможност за насърчаване на информираността по въпроси, отнасящи се за семейството и увеличава знанията по социални, икономически и демографски процеси, които засягат семейства. Световният ден на семейството има за цел да привлича общественото внимание към редица проблеми в семейството.

Световния ден на климата отбелязваме всяка година на 15 май. Вниманието е насочено към усилията на човечеството да се справи с настъпилите климатични промени. У нас те се изразяват в повишение на средната годишна температура на въздуха, както и със съществени промени в максималните денонощни валежи, показващи тенденция към нарастване през последните години. Точно те са фактор за повишения риск от наводнения, гръмотевични бури и свързаните с тях природни бедствия. Климатичните изменения имат директно (колебания в температурите, валежи и екстремни явления) и индиректно (замърсяване на въздуха, качество и количество на водата и храната и миграция на населението) въздействие върху човешкото здраве. Оказват влияние върху почти всички стопански сфери и върху екосистемите.

125 години от създаването на текста на химна „Върви, народе възродени…“. На 15 май 1892 г. големият български писател и общественик, тогава преподавател по френски език в Русенската мъжка гимназия, Стоян Михайловски написва възторженото стихотворение „Химнъ на Св. Св. Кирилъ и Методи“ с първи стих „Върви, народе възродени…“. Същата година то е публикувано в списание „Мисъл“ в Русе. Девет години по-късно, през 1901 г., на преподавателя по музика в ловешкото училище Панайот Пипков е възложено да напише нова песен, която учениците да изпеят на наближаващия църковен празник на Кирил и Методий на 11 май. Той все не намира подходящ текст и постоянно отлага. Един ден забелязва, че едно от момчетата съсредоточено чете стихотворение в неговия час, взема книжката му и се зачита. Преди да стигне половината от стихотворението, в главата му вече се ражда музиката за поръчаната ученическа песен. Взема тебешира и започва да записва нотите върху дъската. За 15 минути съчинява мелодията, а до края на часа учениците му я разучават и запяват. На училищния празник я запява цялото училище. На 11 май 1901 г. песента „Върви, народе възродени“ е изпълнена за пръв път в Ловеч като празничен химн за възхвала на делото на Кирил и Методий и на българската просвета. През 1902 г. за Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост песента се подема и запява от всички училища в страната. По традиция, по ученическите празници се изпълняват първите 6 куплета от общо 14-те на стихотворението.

Сподели в социалните мрежи:
Jooble : Работа в град Видин

Обяви от Видин, региона и света

Close
placeholder