Обява за обществено обсъждане за изменение на Общия устройствен план на Община Видин
— 23.01.2023На 24.01 от 14:00 ч. в залата на Общински съвет - Видин ще се проведе обществено обсъждане за изм...
Прочети повече ...Бум на заразени от лаймска бурелиоза, популярна повече като лаймска болест, има към момента в България. Инфекцията е в резултат от ухапвания от кърлежи, показва епидемиологичният доклад на Националния център по заразни и паразитни болести. 11 са случаите на заразата само за една седмица. От началото на годината до сега инфектираните са 201. За същия период на 2016 г. те са били 182-ма. Тази година има един регистриран случай на кърлежов енцефалит. Кърлежите, които се срещат по нашите земи, пренасят най-често марсилска треска, кримска хеморогична треска, ку-треска и кърлежов енцефалит.
Не е задължително да откриете кърлеж, впит в кожата, за да се развие заболяване. Ухапванията от по-малките форми им форми – ларви и нимфи, остават незабелязани и хората не разбират защо се е зачервила кожата им. Дали има данни за инфекция ще прецени най-добре лекар инфекционист, обясняват лекари, пише Монитор. Лаймската болест протича на няколко етапа и може да продължи с години. Когато инфекцията се диагностицира в ранната фаза на заболяването – до един-два 2 месеца от ухапването, тя се лекува напълно с антибиотици, задължително изписани от лекар. Инфекцията се проявява с типично зачервяване на мястото на ухапването, увеличени лимфни възли в тази зона, както и с фебрилитет. Ако не се лекува в ранната фаза, инфекцията може да предизвика също усложнения в сърдечно-съдовата система, да засегне ставите, очите, нервната система. В последната си фаза обаче лаймската болест може да доведе до смъртен изход, коментира инфекционистът и епидемиолог от частна болница в Стара Загора д-р Валентина Цанева.
Марсилската треска е на второ място по разпространение у нас. Тя протича с висока температура, специфичен пъпчив обрив по цялото тяло, включително по дланите и ходилата. Типичен симптом е появата на черно петно на мястото на ухапването. Характерно за нея е разпространението й чрез „кучешки“ кърлежи. Затова от нея най-често боледуват хора, които са чистили домашните си любимци без да ползват предпазни ръкавици. Инфекцията предизвиква възпаление на малките кръвоносни съдове. Независимо че и двете инфекции се лекуват с антибиотици, не ги пийте без лекарско предписание „профилактично“, съветва д-р Валентина Цанева. За разлика от тях кримската хеморогична треска и кърлежовият енцефалит изобщо не се влияят от антибиотично лечение. Затова самолечението и „профилактичното“ приемане на антибиотици при всяко ухапване от кърлеж е погрешно и вредно, подчертаха инфекционистът. Бързото премахване на кърлежа е важно, защото колкото по-кратко е престоял впит в кожата, толкова по-малка е вероятността да се пренесе зараза. Препоръчително е отстраняването му да стане от медицинско лице, което да извърши манипулацията стерилно и по правилен начин.
Източник: Actualno.com
На 24.01 от 14:00 ч. в залата на Общински съвет - Видин ще се проведе обществено обсъждане за изм...
Прочети повече ...На 03.04.2022 г. в с. Доктор Йосифово неизвестен извършител проникнал през незаключена задна лява...
Прочети повече ...От: „Вида Металс Рисайклинг“ ООД, ЕИК 206033767, седалище и адрес на управление област София, общ...
Прочети повече ...На 1 ноември 2021 г. завърши плановият годишен ремонт на шести блок на АЕЦ „Козлодуй”. След прове...
Прочети повече ...Членовете на Областния временен кризисен щаб за оценка на риска в област Видин с апел към...Запълнена е Covid-легловата база на Видинската болница, има недостиг и на персонал
— 29.10.2021