Държавата дискриминира осиновителите на деца над 5-годишна възраст

Държавата дискриминира осиновителите на деца над 5-годишна възраст

Осиновителите на деца над 5-годишна възраст са дискриминирани, тъй като нямат право на едногодишен платен отпуск. Това реши Комисията за защита от дискриминация (КЗД), информира news.lexb.bg.

Тя установи, че с две разпоредби – в Кодекса на труда и Кодекса за социално осигуряване, се допуска по-неблагоприятното третиране на осиновителите на деца над 5-годишна възраст. Затова препоръчва на правителството и на министъра на труда Бисер Петков да променят двата текста, защото въвеждат непряка дискриминация на основата на признака „възраст“.

Кодексът на труда дава право на отпуск от 356 дни, при пълно осиновяване на дете, на възраст между две и пет години. А кодексът за социално осигуряване регламентира, че по време на този отпуск, осиновителят има право на обезщетение.

Министерският съвет, който е заинтересована страна в производството пред комисията, приема, че дискриминация няма, защото след навършването на 5 години, детето трябва да посещава група за предучилищна подготовка и затова осиновителите на дете над тази възраст не са в сходно положение с тези, чието дете е между 2 и 5 години. Министърът на труда и социалната политика, пък припомня, че едно от условията, при които се ползват всички видове отпуски и обезщетения, свързани с отглеждането на деца, независимо дали те са рождени или осиновени, е те да не ходят на ясла или градина.

В своето решение КЗД посочва, че според практиката на Съда на Европейския съюз дискриминация има тогава, когато се прилагат различни правила към сходни положения или едно и също правило се прилага към различни положения. Освен това напомня, позовавайки се на конституцията, че държавата има задължение да закриля децата, а съвместно с това и да подпомага родителите при изпълнение на техните права и задължения, свързани с отглеждането и възпитанието им.

Комисията посочва, че когато един осиновител приеме в семейството си дете над 5-годишна възраст, той няма да отдели по-малко време, енергия, любов и отдаденост за това дете, отколкото този с дете под тази възраст. КЗД изтъква, че по-голямото дете, дори, ще има нужда от повече подкрепа, заради по-дългото време, което е прекарало извън функционално семейство.

Факт е, че децата над 5-годишна възраст са включени в образователната система, но не може да се подмине обстоятелството, че едно осиновено дете над 5-годишна възраст, ако бъде „механично“ въведено в системата на образованието, без да се осигури възможност на осиновителите да осъществят контакт и да изградят доверителни отношения с него, това би поставило детето в условията на повишен стрес“, се посочва в решението.

А комисията заключава – законовите разпоредби въвеждат непряка дискриминация.

Eкип: Видин Вест

Сподели в социалните мрежи:
Jooble : Работа в град Видин

Обяви от Видин, региона и света

Close
error: Прочети повече на www.vidinvest.com
placeholder