Посоки Северозапад: По-високи данъци за стари коли и по-скъпи твърди горива правят бедните по-бедни

Посоки Северозапад: По-високи данъци за стари коли и по-скъпи твърди горива правят бедните по-бедни

Драстичното увеличаване на данъците за старите коли вече е факт, след като този четвъртък (22 ноември) мнозинството от народните ни избраници преодоля с ината си президентското вето и удари по джобовете на по-бедните българи, щото били виновни за мръсния въздух в градовете. Та с парите от тези по-високи данъци кметовете на въпросните градове да направят мръсния въздух по-чист. По който повод припомняме, че най-бедните хора в България и сред държавите от Европейския съюз обитават именно Видин и северозападния ни регион. И още нещо – Видин е в челото на българските градове с най-мръсен въздух, което пък автоматично ни прави и европейски шампион в тази класация.

Втората радостна новина е пак свързана с мръсния въздух, който ще го пречистват с приетия на първо четене нов закон за чистотата на атмосферния въздух. Според който още от следващата година твърдите горива ще трябва да отговарят на строги изисквания – например съдържание на сяра и пепел за въглищата и влажност за дървата, които вече ще се продават само със специални сертификати. А търговците, които продават горива без необходимите документи, ще бъдат санкционирани с до 50 000 лева. Сещате се за чия сметка ще е по-високото качество на сертифицираните кюмюри и цепеници, както и компенсациите от евентуално наложените глоби на продавачите им.

Добрата новина и от двете не дотам добрите за сиромашията новини е в това, че кметовете ще отнасят глоби от 5000 до 10 000 лева, ако не са взели мерки за намаляване на замърсяването на въздуха в градовете си.

Всичко това поражда поне пет съществени въпроси с видински адрес:

1. Ако лошото качество на твърдите горива е причина за мръсния въздух във Видин, то защо и през пролетта, лятото и есента видинчани дишат най-мръсния въздух?

2. Кои са най-големите замърсители на въздуха във Видин – старите автомобили или разбитите улици, тротоари, междублокови пространства в кварталите, липсата на съвременна техника за метенето и измиването им, както и миенето и метенето на централните улици по два-три пъти на година?

3. Как така и защо кметът и предшествениците от предишните мандати допуснаха Видин да е единствения областен център в страната, в който не е газифициран и в който няма централно отопление?

4. Какво ще спечелят видинчани, ако след време кметът ни бъде глобен с 5 или 10 хиляди лева, ако продължават да дишат същия като в момента мръсен въздух, плащайки многократно по-високи данъци за старите си коли и по-скъпи въглища и дърва за огрев?

5. И последно – ако автомобилите са сред най-сериозните замърсители на въздуха във Видин, то защо кметът три години търпи автомобилния хаос в централната градска част, където, всъщност, видинчани са принудени да дишат най-мръсния въздух?

Екип: Видин Вест

Сподели в социалните мрежи:
Jooble : Работа в град Видин

Обяви от Видин, региона и света

Close
placeholder