Топ вести
05.09.2024 - Намаления с до 50% на витрината с обслужване в Kaufland
05.09.2024 - Кражба от училище във Видин
05.09.2024 - Седмица на пожарната безопасност – от 9 до 15 септември
05.09.2024 - Eдинна стратегия за управление на трафика и пропускателната способност на всички ГКПП в страната ще изготви Агенция „Митници“
05.09.2024 - Областна администрация Видин се включи в националната информационно-образователна кампания за превенция на горските пожари – „Безотговорността е най-опасната искра“
04.09.2024 - Yettel предлага 25% отстъпка за смартфони и смарт часовници при рециклиране на стари устройства  
04.09.2024 - Амортизираните съоръжения – основен проблем пред ВиК секторът в област Видин
04.09.2024 - Министър Петко Николов и кметът на Община Видин обсъдиха възможностите за привличане на инвестиции в региона
04.09.2024 - Дрехите за деца крият рискове
03.09.2024 - Поставиха бронзов барелеф на арх. Стефан Стефанов в родното му село
Министър Красимир Вълчев: В последните години намалява броят на зрелостниците, които избират да учат в чужбина

Министър Красимир Вълчев: В последните години намалява броят на зрелостниците, които избират да учат в чужбина

В последните години намалява броят на зрелостниците, които избират да учат в чужбина. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по време на представянето на Рейтинговата система на висшите учебни училища в България за 2019 г., предаде репортер на Агенция „Фокус“.
Той посочи, че в предишни години той е бил 6 000 и е паднал до 4 200 през 2018 г., като през настоящата година цифрата е 3 500.
„Това не е малко, но е по-малко от предходните години“, добави Вълчев.
В момента от МОН готвят стратегия за развитие на висшето образование за периода след 2020 година.
„Тази стратегия вече не трябва и няма да говори толкова за корекция на грешките от последните години, няма основната политика да бъде оптимизация. Основната политика трябва да бъде развитие. Нашите висши училища ще се развиват по-добре, ако са по-свързани в един все по-свързан свят. Те трябва да са свързани в европейски университетски мрежи най-вече, защото тези висши училища, които са в тези мрежи, ще имат значително конкурентно предимство. Това ще бъдат европейски консорциуми, които ще издават общи дипломи, ще споделят ресурси. Висшите училища трябва да са свързани едно с друго и на територията на България по отношение на споделянето на ресурси. Много малко вероятно е да бъдат конкурентни, като развиват единствено и само собствени школи от преподаватели. Почти няма висше училище, което да има достатъчно преподаватели за всички дисциплини, а учебните програми ще става все по-комплексни“, добави министърът.
За Вълчев създаването на мрежовия подход трябва да бъде основна политика през следващите години.
„Общи дипломи, споделени преподаватели, споделени ресурси, споделена материална база, общи програми. Ние ще стимулираме със средства, които са предвидени за утвърждаване в проектозакона за държавния бюджет за 2020 г. определени политики за висшите училища, освен тази политика на свързаност, която стимулира в много голяма степен ЕК чрез програма „Еразъм“. Ще стимулираме и свързаност тук вътре в страната. Ще стимулираме инвестициите в млади преподаватели, промяната в учебните програми. Със сигурност ще имаме национална програма в системата на висшето образование за педагогическото образование“, допълни министърът.
По думите му в момента тече и процес на преструктуриране в системата на гимназиалното образование.
„Стимулираме профилите и професиите, свързани с математиката, техниката и природните науки. Това ще го видим след няколко години: намаляването на приема в първи курс се вижда в масата на общия брой студенти пълноценно след няколко години или със същия процент се вижда след няколко години“, обясни Вълчев.

ЕКИП:ВИДИН ВЕСТ

Сподели в социалните мрежи:
Jooble : Работа в град Видин

Обяви от Видин, региона и света

Close
error: Прочети повече на www.vidinvest.com
placeholder