Народно читалище „Цвят – 1870“ кани на творческа вечер
— 04.10.2023НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ “ЦВЯТ 1870
Цените на електрическата енергия за регулирания пазар се увеличават средно с 4,40%, цените на топлинната енергия нарастват средно с 16,23%
Основните причини за нарастването са по-високите разходи на енергийните дружества за природен газ и въглеродни емисии, съобщиха от КЕВР.
На закрито заседание Комисията за енергийно и водно регулиране прие решения за цените в сектор „Електроенергетика“ и „Топлоенергетика“, които влизат в сила от 1 юли 2021 г.
Парното и топлата вода поскъпват между 4 и 23 на сто за различните топлофикации, за София скокът е с 20 на сто, съобщи БНР. Повишението на цените на тока за бита е средно с 4,4 на сто.
Топлоенергията поскъпва с 16% средно за страната. Най-голям е скокът във Велико Търново, където парното и топлата вода ще струват с 23% повече. 21 на сто е увеличението в Бургас и Враца, а с една пета повече ще плащат потребителите в София и Плевен.
Най-малко е повишението на цените на топлоенергията в Сливен – под 4 на сто.
Цените на топлоенергията се определят на едногодишен период, както и тези на тока за бита.
При електроенергията най-голямо поскъпване има за потребителите на ЧЕЗ – с близо 6 на сто, а за абонатите на другите две енергодружества – EVN и „Енерго-про“ повишението на цените на тока ще е малко под 4%.
През юли газът ще се продава с 10 на сто по-скъпо.
Причини за поскъпването
Повишаването на цените на топлинната енергия през новия регулаторен период от 1 юли е продиктувано преди всичко от ръста на цените на природния газ на международните пазари и на въглеродните емисии на Европейската платформа за търговия с емисии, се казва в съобщението на Комисията.
Тези два фактора формират 77 на сто от цената на топлинните услуги и промяната им влияе непосредствено върху крайната цена на услугата за потребителите. В резултат на започналото възстановяване на европейските икономики след пандемията от COVID-19 и увеличеното търсене на енергийни суровини, от началото на 2021 г. цената на природния газ на международните пазари бележи ръст от 70%. При международните цени на петрола също е налице рязък скок – с над 50% и те вече достигат 75 щатски долара/барел за сорта Brent. Цените на въглеродните емисии на европейските платформи за търговия нарастват до нива от 55 евро/тон, което е ръст с близо 150 % в сравнение с цената им от 22 евро/тон през втората половина на 2020 г.
Основната причина за повишението на цените на електроенергията са повишените разходи на ФСЕС за компенсиране на електроенергията, произвеждана от топлофикациите и заводските централи. Причината за нарасналите разходи на тези енергийни дружества са повишените цени на закупуваното от тях първично гориво – природен газ, както и на въглеродни емисии. В резултат на по-високите цени на емисиите цената на електроенергията, произвеждана от американските централи и от ТЕЦ Марица Изток-2, се повишава, което се отразява на нарастването на цената „задължение към обществото“. Тази цена оказва влияние върху цените на мрежовите услуги на ЕРП и цените за пренос и достъп на ЕСО.
В окончателното решение на регулатора е отчетено и допълнителното повишение на електроенергията след включването на ТЕЦ „Марица-изток 2“ в микса за регулиран пазар с годишна квота от 1 000 000 MWh, съгласно заповед на министъра на енергетиката.
Решенията на КЕВР за цените от 1 юли 2021 г. в сектор „Електроенергетика“ и в сектор „Топлоенергетика“ ще бъдат публикувани на интернет страницата на регулатора.
ЕКИП:ВИДИН ВЕСТ
НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ “ЦВЯТ 1870
На 25.08 (петък) от 11.00 ч.в Заседателната зала на Общински съвет - Видин ще се проведе обществе...
Прочети повече ...На 11 май 2023г. (четвъртък) от Прочети повече ...
Изложбата "Големите епидемии в историята" ще бъде открита на 11 май 2023 г., от 14.00 ч. в музей ...
Прочети повече ...НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ "ЦВЯТ 1870 Прочети повече ...
153 години от основаването
Народно читалище “Цвят 1870” гр. Видин организира ЮБИЛЕЙНА ВЕЧЕР Прочети повече ...