Проект „Родители в заетост“ се реализира по Програма „Развитие на човешките ресурси” 2021-2027 и цели цели да осигури по-добър баланс между професионалния и личния живот на самотни, многодетни родители и на тези с малки деца чрез осигуряване на възможности за полагане на грижи за отглеждане на деца и чрез услуги за улесняване достъпа до заетост. За възможността съобщиха от Областен информационен център – Видин.
Родителите и безработните лица (детегледачи) могат да подават своите заявления за включване в проекта само по електронен път чрез подаване на електронно заявление,
тук.
Основни дейности по проекта:
Осигуряване на грижа за децата от 0 до 4 г. вкл., непосещаващи детски ясли, заведения и предучилищни групи, на заети и безработни родители (грижата е допустима до 8 часа на ден). Допустимите разходи за трудови възнаграждения по дейността са в размер на минималната работна заплата, установена за страната, вкл. осигурителните вноски, начислени за сметка на работодателя, съгласно КТ и КСО (както и всички доплащания по приложимото национално законодателство) за лицето, полагащо грижи за едно дете до 8 часа на ден. Допълнително възнаграждение в размер на ½ от минималната работна заплата, установена за страната за лицето, в случай че полага грижи за второ или повече деца от семейството.
Осигуряване на грижа за децата от 0 до 12 г. вкл., посещаващи детски ясли, заведения, както и училище, на многодетни и самотни родители (грижата е допустима до 4 часа на ден). Допустимите разходи за трудови възнаграждения по дейността са в размер на ½ минималната работна заплата, установена за страната, вкл. осигурителните вноски, начислени за сметка на работодателя, съгласно КТ и КСО (както и всички доплащания по приложимото национално законодателство) за лицето, полагащо грижи за едно дете до 4 часа на ден. Допълнително възнаграждение в размер на ¼ от минималната работна заплата, установена за страната за лицето, в случай че полага грижи за второ или повече деца от семейството.
Срокът, за който родителите могат да получат грижа за децата си, е с максимална продължителност 18 месеца или до навършване на 4-годишна/12-годишна възраст на детето/децата.
В проекта могат да се включат:
– Родители на деца от 0- до 4-годишна възраст, незаписани в детска ясла/градина, които имат осигурено работно място по трудово/служебно правоотношение или са самонаети/самоосигуряващи се лица, но към момента полагат грижа за децата си и не са се върнали на работа;
– Многодетни (многодетни родители са тези, които имат три или повече деца на възраст до 12 г.) или самотни („самотен родител“ е родител, отглеждащ сам дете/деца“ е лице, което поради вдовство, развод или несключен граждански брак отглежда сам деца до 12-годишна възраст) родители на деца от 0- до 12-годишна възраст, които са се върнали на работните си места, и децата посещават детски ясли/градини, както и училище.
– Безработни лица, регистрирани в бюрото по труда, които са родители на деца от 0- до 4-годишна възраст, незаписани в детска ясла/градина, или многодетни или самотни родители на деца от 0- до 12-годишна възраст, посещаващи детски ясли/градини, както и училище.
Лица, допустими за детегледачи по проекта, са:
– Търсещи работа безработни лица, които не получават пенсия за осигурителен стаж и възраст.
След одобрение от страна на родителите, с безработното лице (детегледач) се сключва трудов договор с работодател Агенцията по заетостта за срок до 18 месеца или до навършване на 4-/12-годишна възраст на детето, или до приключване на проекта. Бюджетът на проекта е 42 млн. лв. и е с продължителност до 2026 година.
Посещения: 148
Сподели в социалните мрежи: