Младите хора имат свои критерии за работа
— 28.06.2024Новото поколение служители,отказват да работят за заплата под 4 000 лв. Предпочитанията на младит...
Прочети повече ...
Кметът на община Видин д-р Цветан Ценков се запозна на терен с резултатите от проучването на Античния римски град Бонония на територията на жилищния квартал „Калето“. Брифинг в края на настоящия археологически сезон 2024 дадоха ръководителят на разкопките доц. д-р Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей (НАИМ) към Българската академия на науките (БАН) и изтъкнатия български археолог и специалист по Средновековна история проф. д.и.н. Николай Овчаров.
В началото доцент Димитров обобщи постигнатото до момента и постави акцент на уникалните открития като крепостни зидове на укрепленията с дебелина 4 метра и многоъгълните отбранителни кули с диаметър 25 метра, както и на намерените артефакти като монети, оръжия, керамика и предмети на бита от няколко културни пласта на 5 – 6 метра дълбочина спрямо нивото на съвременния град Видин.
Професор Николай Овчаров представи нови научни факти и разкрития, които подкрепят хипотезата на професорите Павел Павлов и Иван Тютюнджиев, че Видинското царство е просъществувало до по-късен период от този, който ни е познат от историята, а именно – не до 1396 година с пленяването и гибелта на цар Иван Срацимир, а до 1421 – 1422 година, когато начело е бил неговия син Константин. В тази посока сочи фактът, че в историческия интервал от време 1396 – 1422 година при археологическите разкопки на Антична Бонония, в Средновековния пласт не са открити османски монети, сечени по времето на управлението на султаните Баязид и Мехмед I Челеби. Такива са открити вече от периода след 1420 година, по времето на султан Мурад II и след това. Установено е и значително наличие на монети от различните периоди на монетосечене на цар Иван Срацимир, както и на няколко влашки воеводи.
„Видин има много богата история. Археологическите разкопки са „локомотива“ на културно-историческия туризъм, а вашия град определено има много за показване“ – каза в заключение проф. Николай Овчаров.
Видинският градоначалник Цветан Ценков изрази благодарността си към екипа на археолозите за положения труд през последните няколко години, за значимите открития, както и за ангажираността им в популяризирането на културно-историческото ни наследство. Той съобщи, че с подкрепата на община Видин проучванията ще продължат и в съседните няколко парцела непосредствено зад Професионалната гимназия по туризъм (ПГТ) „Михалаки Георгиев“; предвижда се изследване и на северната стена на крепостта Баба Вида. „Необходимо е създаването на Единен туристически продукт, който да е резултат от сътрудничеството на всички общини в региона“, заяви д-р Ценков.
Продължаването на проучванията, реставрацията, социализацията и експонирането на археологическите паметници ще се реализира в бъдеще и посредством разработване на проекти с европейско финансиране.
Новото поколение служители,отказват да работят за заплата под 4 000 лв. Предпочитанията на младит...
Прочети повече ...ВИДИНСКА СВЕТА МИТРОПОЛИЯ и НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ „ЦВЯТ 1870” канят на ПРАЗНИЧНА ВЕЧЕР
Ако имате нужда от бърза и евтина смяна на гуми, без да ходите в ...
Прочети повече ...На 6.02 (вторник) от 11:00 ч. в залата на Общински съвет - Видин ще се проведе обществено обсъжда...
Прочети повече ...Ритейлърът оглави класацията с екип от близо 7500 души Kaufland България ог...
Прочети повече ...НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ “ЦВЯТ 1870