АЕЦ „КОЗЛОДУЙ” ПРИЕМА НОВИ СТАЖАНТИ
— 28.02.2025Атомната електроцентрала обявява прием на документи за ...
Прочети повече ...Рязко намаляване на учениците се наблюдава в област Видин. В следствие на това за следващата учебна година отпадат три професионални паралелки, като от Регионалното управление на образованието (РУО) очакват и през следващите учебни години да има редуциране на броя на паралелките. Това стана ясно на проведеното днес заседание на Комисията по заетостта към Областния съвет за развитие. Членовете на комисията съгласуваха предложения от РУО – Видин план-прием за учебната 2025-2026 година от 25 паралелки – девет профилирани и шестнайсет професионални.
Тенденция на рязко намаляване на учениците в област Видин
Основно предизвикателство пред системата е рязкото намаляване на учениците, налагащо намаляване на паралелките – за следващата учебна година от план-приема отпадат три професионални паралелки. Това съобщи началникът на РУО Веселка Асенова при представянето на план-приема. Същността на проблема е, че не всички деца, завършващи седми клас през дадена учебна година, продължават да учат в учебни заведения в област Видин. Така учениците, завършили миналата година седми клас, са били 494, но само 351 ученици са записани след това в осми клас в училища във Видинско. Тоест, има ученици, които са останали на поправителни изпити, които са отишли в други области да учат или в чужбина, коментира Асенова.
„Това означава, че ако гледаме в момента каква е картината, след три месеца тя е коренно различна… Ние трябва да запазим абсолютно всяко дете в нашата област. Защото нашите деца намаляват изключително много… В цяла България намаляват децата, но при нас изключителен е случаят за предстоящия държавен план-прием“, сподели началникът на РУО – Видин.
Тенденциите са тревожни – например учениците в област Видин, които сега са трети клас, като дойдат в седми клас ще бъдат 451, посочи тя. „Тенденция на рязко намаляване. След още четири години ще има още едно рязко намаляване с още около 100 ученици – тази година намаляхме със 100 и тогава ще намалеем с още 100. Тенденцията показва, че после ще се покачат на положението, което е в момента, но факт е, че броят на учениците намалява. Намалявайки броят на учениците, намалява броят на паралелките“, обобщи Веселка Асенова.
В Ново село – без прием след седми клас
За следващата учебна година от план-приема отпадат три професионални паралелки – по една във видинките професионални гимназии „Асен Златаров“ и „Михалаки Георгиев“, както и една в Средно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Ново село. Така в новоселското школо не се предвижда осъществяване на прием на ученици след завършен седми клас.
Пред членовете на Комисията по заетостта Веселка Асенова обясни, че мярката е съгласувана с кмета на община Ново село. „Броят на учениците, които идват от основно образование – ние сме ги изследвали, те са изключително малък брой, няма просто в тази община записани в начален етап и в прогимназиален етап, които да продължат обучението си в професионална подготовка, защото няма деца. Направили сме разговори с кмета на община Ново село и с директора на училището“, отбеляза началникът на РУО – Видин.
Нова паралелка, в сравнение с тазгодишния план-прием, ще предложи средното училище в Белоградчик – тя е в сферата на ресторантьорството и е с дуална форма на обучение. „Знаете, че това е район, в който има много туристи, развива се туризмът и кметът на общината и директорът на училището предложиха да има такава паралелка“, обясни Веселка Асенова.
Дуално обучение в малките общини – мисията невъзможна?
Общо седем ще са специалностите с дуална форма в област Видин през следващата учебна година – в пет учебни заведения в областта. Оказва се обаче, че именно по отношение на дуалното обучение, особено в по-малки общини, предизвикателствата са големи. Въпросът беше повдигнат от експерта в Община Кула Христела Александрова, която разказа, че са се сблъскали с огромна трудност при намирането на места, където учениците да работят в рамките на своето дуално обучение.
„Ние имаме паралелки, които са с дуална форма. За съжаление, в малките общини неблагополучията за осигуряване, обезпечаване на тези младежи с работни места е много трудно“, обясни Христела Александрова. Тя разказа, че с много усилия са успели през настоящата учебна година да осигурят такива работни места на учениците, но призова институциите да се намесят, за да може този процес да става по-лесен. Началникът на РУО – Видин Веселка Асенова коментира, че специално по този казус е взето отношение – водени са разговори с банкова институция, от където е получено уверение, че ще приемат учениците от кулското училище на работа.
От думите на експерта в РУО Видин Анета Кирилова стана ясно, че проблемът се състои в начина на функциониране на дуалното обучение. Одобряването на дуална форма за дадена паралелка става след заявена от работодател готовност да приеме учениците на работа. Проблемът е, че това се случва още в осми клас, а реалният стаж в работна среда е в 11 клас – време, за което е възможно дори някои фирми да преустановят дейност, отбеляза Анета Кирилова. Тя коментира, че има и добри практики, но в по-малките общини е трудно – както е в Кула, в Брегово също е имало проблем и там дори дуалната форма е сменена.
Атомната електроцентрала обявява прием на документи за ...
Прочети повече ...Давам под наем помещение в недовършен вид с площ от 73 кв.м. в новопостроена сграда, разположена ...
Прочети повече ...С напредването на екологичните изисквания, много собственици на стари автомобили са принудени да ...
Прочети повече ...Едно от най-големите предизвикателства за всеки шофьор е да се справи с проблемите, възникващи пр...
Прочети повече ...Бебешките колички отдавна са неизменна част от ежедневието на родителите. През годините тези прод...
Прочети повече ...Кампанията включва промоционални условия при покупка на определени модели смартфони и смарт часов...
Прочети повече ...Новото поколение служители,отказват да работят за заплата под 4 000 лв. Предпочитанията на младит...
Прочети повече ...