На 11 май православната църква отбелязва паметта на светите братя Кирил и Методий
- 11.05.2026
На 11 май православната църква отбелязва паметта на светите братя Кирил и Методий. Най-ранните свидетелства за честването на този празник датират от XII век. На този голям празник имен ден честват всички с името Кирил, Методий, Методи, Кирилка, Киро.
Денят се приема за празник на знанието, учителите и книжовността. В миналото ученици и учители организирали шествия, рецитирали стихове и украсявали училищата с цветя.
Смятало се е, че на този ден трябва да се говори само с добро за учители или книги, защото „думите се връщат“ и човек може да загуби късмета си в учението и работата.
В някои райони хората палели свещ за „просветление“ – не само в буквалния, но и в духовния смисъл, с молитви за мъдрост и успех на децата.
Според народни вярвания, ако на 11 май времето е слънчево и спокойно, годината ще бъде плодородна и успешна за учениците и занаятчиите.
Денят се свързва и с почит към буквите и словото. Вярвало се е, че написаното или започнатото на тази дата „ще има сила“ – затова някои хора започвали нови книги, писма или важни дела именно тогава.
В определени краища на България жените не шиели на този ден, защото е празник.
На празничната трапеза често присъствали питка, мед и мляко – символи на чистота, знание и благоденствие.




















